Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ničivý hurikán Irma, který doprovází vítr o rychlosti 270 kilometrů v hodině, míří na Kubu. Je to další zastávka jednoho z nejsilnějších hurikánů v oblasti poté, co zpustošil ostrovy ve východním Karibiku. Americká Florida se na jeho příchod teprve připravuje, evakuuje 500 tisíc lidí. Ministři zahraničí a obrany Evropské unie budou mezitím jednat v estonském Tallinnu o bezpečnostních otázkách na neformálním jednání, řešit budou i situaci v KLDR. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Hurikán Irma míří na Kubu

Poté, co jeden z historicky nejsilnějších hurikánů v oblasti zpustošil ostrovy ve východním Karibiku a zanechal za sebou nejméně 14 mrtvých, blíží se dnes Irma ke Kubě, kam by měla dorazit v pátek ráno tamního času. Kubánské úřady nechaly evakuovat na deset tisíc turistů z pobřežních oblastí, kterým hrozí záplavy kvůli očekávanému prudkému dešti a velkým vlnám. Na Kubě, k níž se Irma blíží doprovázena větry o rychlosti přes 270 kilometrů v hodině, byla vyhlášena pohotovost v několika pobřežních oblastech východní a severní části.

Ministři EU budou jednat o KLDR

V estonském Tallinnu bude pokračovat neformální jednání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. Jejich agenda by se měla týkat provokací Severní Koreje či blízkovýchodního mírového procesu. Kromě ministrů zahraničí zemí Evropské unie se v pátek ve městě sejdou i ministři obrany. Českou republiku v Tallinnu reprezentují ministr obrany Martin Stropnický a náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek.

České páry se na US Open utkají o finále

Na tenisovém US Open se dnes rozhodne o českých finalistkách čtyřhry. V semifinále nastoupí Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou proti Lucii Hradecké s Kateřinou Siniakovou. Vítězná dvojice narazí na lepší z duelu Sania Mirzaová, Šuaj Pcheng - Chan Yung-jan, Martina Hingisová. Muže dnes čeká semifinále dvouhry a finále čtyřhry. Triumf ve čtyřhře získala z českých hráček na US Open naposledy loni Šafářová s nyní zraněnou Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Z titulu se v New Yorku už radovala i Hradecká, v páru s Andreou Hlaváčkovou uspěly v roce 2013.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1