Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Rusku začínají velké vojenské manévry Západ 2017, které jsou zdrojem obav okolních zemí. Ačkoliv Rusové slibují, že se jich zúčastní jen necelých 13 tisíc vojáků, praxe bývá značně odlišná. Na Slovensku mezitím Ústavní soud projedná stížnost Ústavu paměti národa proti rozhodnutí soudů o tom, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích socialistické policie StB veden neoprávněně. Co dalšího se dnes děje ve světě?

V Rusku začínají velké vojenské manévry

V západních regionech Ruska a v Bělorusku ve čtvrtek začíná velké týdenní vojenské cvičení Západ 2017. To je pro Rusko vyvrcholením letošního výcviku a pro ruské sousedy a západní státy provokací a důvodem k obavám z nového tlaku Moskvy. Strategické cvičení má podle ruských armádních špiček obranný charakter a není namířeno proti žádné třetí zemi, zapojit se do něj má necelých 13.000 mužů, i když podle nedávného prohlášení německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové má jít až o 100.000 vojáků ve zbrani. Ruské ministerstvo obrany toto tvrzení odmítlo jako absurdní. Velké manévry Ruska a Běloruska se konají každý druhý rok, na běloruské území se má tentokrát přesunout kolem tří tisíc ruských vojáků. K dispozici budou mít stovky tanků, děl a minometů, prostředků protivzdušné obrany, vrtulníků a letadel.

K soudu jde stížnost ve sporu o evidenci Babiše u StB

Slovenský ústavní soud dnes projedná stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) proti pravomocnému rozhodnutí slovenských soudů, že šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako její agent. Veřejné líčení začne dopoledne a není vyloučeno, že ještě dnes bude vynesen verdikt. ÚPN dříve tvrdil, že rozhodnutí slovenských soudů v jeho sporu s Babišem jsou nezákonná, protože bývalí příslušníci StB, kteří svědčili pro Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti. Nejvyšší soud sice zmiňovaný postup nižších soudů označil za porušení zákona, zároveň ale uvedl, že pochybení lze dodatečně napravit.

EP bude hlasovat o zlepšení podmínek pro postižené

Evropští poslanci dnes budou na závěr plenárního zasedání ve Štrasburku hlasovat o návrhu směrnice, která má zlepšit přístup zdravotně postižených lidí v Evropské unii k výrobkům a službám. Na programu bude také rezoluce o budoucnosti vzdělávacího programu Erasmus+, debatovat budou europoslanci i o lidských právech v Kambodži, Laosu, Gabonu a rovněž o kritické situaci Rohingů, kteří před násilím v Barmě prchají do Bangladéše. Směrnice o takzvaném Evropském aktu přístupnosti má zlepšit přístup zdravotně postižených, kterých je nyní v unii přes 80 milionů, k výrobkům a službám od počítačových programů a elektronických knih po bankovní, audiovizuální a telefonní služby. V návrhu je ale zatím několik sporných bodů, kvůli nimž se poslanci přou.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1