3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ve Francii se chystají další masové demonstrace proti reformě zákoníku práce. Ta by totiž dala tamním firmám větší flexibilitu při přizpůsobení pracovní doby a finančních odměnách zaměstnanců, což se pracovníkům nelíbí. V Mexiku mezitím pokračuje hledání lidí zavalených troskami po nedávném zemětřesení. Záchranářům se ze sutin podařilo zachránit již přes padesát lidí. Co dalšího nás dnes čeká ve světě? 

Ve Francii se chystají další demonstrace proti pracovní reformě

Ve Francii odpoledne proběhnou další protestní demonstrace organizované odborovou centrálou CGT proti reformě zákoníku práce. Naposledy, před více než týdnem, se těchto manifestací zúčastnilo přes 200 tisíc lidí. Reforma je jednou z velkých zákonodárných iniciativ prezidenta Emmanuela Macrona od jeho nástupu do funkce letos na jaře. Vláda chce dát firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovním trhu. Chce také omezit výši odškodnění, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď za nespravedlivou.

V Mexiku pokračuje hledání přeživších po zemětřesení

Počet obětí úterního zemětřesení v Mexiku ve čtvrtek vzrostl na 230, nicméně snahy úřadů o hledání zavalených lidí po silném zemětřesení nepolevují, oznámil šéf národního úřadu pro civilní obranu Luis Felipe Puente. V oblastech postižených otřesy pokračují záchranné práce, které ale ztěžuje déšť. Dosud však bylo z trosek vyproštěno 52 lidí. Do země na pomoc míří týmy záchranářů z několika zemí Ameriky, ale také například z Izraele. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto vyhlásil tři dny národního smutku.

Hurikán Maria zpustošil Portoriko, míří k Dominikánské republice

Větrná msrť hurikánu Maria způsobila na Portoriku lokální záplavy, zcela pak vyřadila z provozu elektrickou síť na ostrově. Tu už před dvěma týdny poničil hurikán Irma, Maria ale byla nejsilnější bouří, která oblast zasáhla za posledních 80 let. Jeden člověk při hurikánu zemřel, Maria už tak má nejméně 10 obětí. Nyní se blíží k severovýchodnímu pobřeží Dominikánské republiky.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.