Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Britská premiérka Theresa Mayová dnes přednese očekávaný projev, ve kterém nastíní svou představu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu. Projev přichází v době, kdy se jednání o vystoupení země z EU zadrhávají. Co v řeči britské premiérky zazní a jaké další zprávy ze zahraničí by vám dnes neměly uniknout?

Mayová přednese klíčový projev o budoucím vztahu Británie a EU

Britská premiérka Theresa Mayová dnes ve Florencii přednese napjatě očekávaný projev věnovaný budoucím vztahům Británie a Evropské unie po takzvaném brexitu. Mayová v Itálii vystoupí v době, kdy se zadrhávají jednání vedená britským a unijním týmem v Bruselu. Podle dřívějšího oficiálního vyjádření britské vlády zdůrazní zájem svého kabinetu na „hlubokém a zvláštním partnerství s EU“. Server BBC ve čtvrtek uvedl, že se premiérka v projevu vysloví mimo jiné pro dvouleté přechodné období po brexitu. Podle BBC Mayová také uvede, že je Londýn je ochoten unii zaplatit během této etapy 20 miliard eur (asi 521,3 miliardy Kč). Jako podmínku Mayová stanoví, že Británie bude mít přístup na jednotný trh a v nějaké formě bude součástí celní unie.

Orbán bude jednat se Szydlovou a Kaczyńským hlavně o EU

V době napjatých vztahů Polska i Maďarska s Bruselem přijíždí dnes maďarský premiér Viktor Orbán k jednání se svou polskou kolegyní Beatou Szydlovou a předsedou vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawem Kaczyńským. Varšava i Budapešť patří k nejhlasitějším odpůrcům migračních kvót či nových pravidel vysílání zahraničních pracovníků a obě témata budou patřit k hlavním bodům jednání. Maďarsko a Polsko se pod vedením nacionalisticky orientovaných politiků stále více vzdalují jádru unie a jejich vlády se staví velmi kriticky k integračním snahám Německa či Francie.

Kim pohrozil USA nejtvrdší odvetou, Trump je prý choromyslný

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes pohrozil Spojeným státům nejtvrdšími protiopatřeními v historii v reakci na slova Donalda Trumpa o zničení KLDR. Americký prezident, který v úterním projevu v OSN adresoval severokorejskému vůdci řadu ostrých slov, je podle Kima choromyslný. Trumpův projev plně ospravedlňuje pokračování jaderného programu KLDR, dodal vůdce podle oficiální agentury KCNA. V rámci boje za „důstojnost a čest“ svého národa prý Kim hodlá zajistit, aby „muž disponující výsadou nejvyššího velení USA za svou řeč draze zaplatil“. Severokorejský ministr zahraničí následně uvedl, že jeho země by mohla provést dosud největší jaderný test v Pacifiku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1