Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Francouzský prezident Emmanuel Macron představí vizi vícerychlostní Evropy. Brusel hostí jednání o závadných potravinách v EU. Nejméně šest poradců Donalda Trumpa využívalo soukromý e-mail. Co důležitého ze světa byste dnes měli vědět?

Macron představí vizi vícerychlostní Evropy

Francouzský prezident Emmanuel Macron zveřejní svou představu vývoje Evropské unie na dalších 10 let. V projevu na pařížské Sorbonně hodlá opět navrhnout projekt vícerychlostní unie, která by umožňovala pokročit v daných tématech jen té skupině zemí, jež o to stojí. Cílem je překonat těžkopádnost jednomyslného rozhodování celé budoucí sedmadvacítky. Macron již o vícerychlostní Evropě hovořil. Tentokrát má ale být mnohem konkrétnější. Hodlá představit šest až deset klíčových projektů, včetně například Evropské agentury pro inovaci, která by podporovala financování podnikatelských start-upů, tedy začínajících a rychle se rozvíjejících firem.

V Bruselu se bude jednat o potravinách v EU

Ministři zemí postižených nedávným skandálem s vejci a vaječnými produkty kontaminovanými insekticidem fipronil se sejdou v Bruselu. Kritice v souvislosti s případem, který zasáhl 26 členských zemí EU a 19 dalších států, čelí například unijní informační systém rychlého varování před nebezpečnými potravinami. Možnosti jeho zlepšení by tak měly být jedním z témat dnešní schůzky. Například europoslanci ale tento měsíc kritizovali i nedostatečné sankce za porušování pravidel. Česko bude zastupovat ministr zemědělství Marian Jurečka, který chce probrat také možný zákaz rumového éteru, který dodává chuť a vůni tuzemáku.

NY Times: Trumpovi poradci používali soukromý e-mail

Nejméně šest blízkých poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa využívalo ke služebním účelům soukromou schránku elektronické pošty. Napsal to v pondělí list The New York Times s odvoláním na nejmenované činitele. Vedle prezidentova zetě Jareda Kushnera, který to potvrdil již v neděli, šlo například o bývalého vrchního stratéga Stephena Bannona či někdejšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse. Trump z využívání soukromých e-mailů učinil jedno z hlavních témat loňské prezidentské kampaně, když vytrvale kritizoval podobnou komunikační praxi své demokratické sokyně Hillary Clintonové.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1