Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropská komise ve středu zveřejní svůj recept, podle kterého se chce vypořádat s migrační krizí. Analytici předpokládají, že návrhy budou založené především na aktivnějším navracení migrantů zpět do země jejich původu. V britském Brightonu mezitím končí sjezd opozičních labouristů, řeč bude mít i Jeremy Corbyn, který se nejspíše vyjádří i k brexitu a jeho závaznosti. Co dalšího se dnes za našimi hranicemi děje? 

Komise zveřejní návrhy, jak na migraci

Nové návrhy týkající se migrační politiky EU prodiskutuje Evropská komise. Předpokládá se, že se nejspíše bude jednat o posílení politiky navracení migrantů či spolupráci s africkými zeměmi. Komise by se měla zabývat také otázkou kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Předseda komise Jean-Claude Juncker ve svém projevu před europarlamentem v polovině září oznámil, že do konce měsíce bude předložen „nový soubor návrhů, zaměřených na navracení uprchlíků, solidaritu s Afrikou a otevření legálních cest přesunů".

Končí sjezd labouristů, Corbyn bude mít řeč

V jihoanglickém městě Brighton dnes končí sjezd britské opoziční Labouristické strany, kterou stejně jako vládní konzervativce rozděluje nadcházející odchod země z Evropské unie. Projev předsedy Jeremyho Corbyna se očekává brzy odpoledne. Již v úterý Corbyn řekl, že další referendum o unii neplánuje, odmítl však vyloučit podporu případnému lidového hlasování. Jiní labouristé mají naopak rozhodnutí Britů z loňského června o odluce od EU, za definitivní vyjádření vůle obyvatel Spojeného království. Podle labouristického starosty Londýna Sadiqa Khana „je možné", že v příštím volebním programu strany bude slib vypsání dalšího referenda o tom, zda přijmout nebo nepřijmout dohodu o budoucích vztazích s EU.

V Kanadě se bude jednat o dohodě NAFTA

V kanadské Ottavě bude ve středu pokračovat další kolo jednání mezi USA, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Analytici nicméně žádný zásadní posun ve třetím ze sedmi kol jednání nepředpokládají. Změna obchodní dohody mezi zeměmi byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta. O dosavadní smlouvě často hovořil jako o katastrofě pro americké průmyslové podniky, ze kterých se kvůli ní pracovní místa přesunula do Mexika.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1