3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Katalánsko vstoupí do generální stávky. Protestovat budou lidé napříč sektory kvůli brutálnímu policejnímu zásahu španělské centrální vlády proti hlasujícím v referendu o vyhlášení samostatnosti. Spojené státy dnes vyzvou Kubu, aby snížila počet svých diplomatů na své americké ambasádě. Jde o odvetný krok za podivné útoky na americký diplomatický sbor na ostrově. Co dalšího se dnes ve světě děje?

Katalánsko vstoupí do generální stávky

Obyvatelé Katalánska se v úterý chystají vstoupit do generální stávky na protest proti násilnému zásahu španělské policie proti voličům, kteří v neděli hlasovali v referendu o nezávislosti regionu na Španělsku. Ke stávce vyzvaly desítky politických, odborových a jiných organizací, připojí se i slavný fotbalový klub FC Barcelona. Stávka podle organizátorů zasáhne veřejnou dopravu, jezdit nemají vlaky a z přístavů by neměly vyplout ani lodě. Omezen má být také provoz na mezinárodním letišti v Barceloně. Protestní akce se slibují zúčastnit i učitelé a studenti katalánských vysokých škol a zavřeno by mělo být například barcelonské Muzeum moderního umění. Během dne se očekává také několik demonstrací.

 

USA vyzvou Kubu k odvolání většiny diplomatů

Spojené státy vyzvou Kubu, aby odvolala téměř dvě třetiny svých diplomatů z Washingtonu. Jde o reakci na rozhodnutí americké vlády stáhnout většinu diplomatů z Havany, jemuž předcházely dosud nevysvětlené útoky, které poškodily zdraví dvou desítek diplomatických pracovníků USA. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednal o chystaném kroku s prezidentem Donaldem Trumpem v pondělí a ministrův úřad by své rozhodnutí mohl Havaně oznámit již dnes. Washington by mělo opustit 60 procent kubánských diplomatů.

Europoslanci vysloví nespokojenost s jednáním o brexitu

Evropský parlament na svém dnešním plenárním zasedání ve Štrasburku chce přijmout usnesení, ve kterém zhodnotí dosavadní pokrok výstupových jednání s Británií jako nedostatečný. Europoslanci, kterým bude případná konečná dohoda Bruselu a Londýna o brexitu předložena ke schválení, se soustředí především na otázku občanských práv obyvatel EU i Británie po rozluce. Na pořadu dnes mají europoslanci také hlasování o postupu v boji proti kybernetickým útokům. Pokud jde o vyjednávání podmínek odchodu Spojeného království z evropského bloku, europoslanci trvají na zaručení rovných občanských práv Britů a obyvatel ostatních unijních zemí. Chtějí také, aby dohoda řešila otázku Irské republiky a Severního Irska, mezi kterými hrozí zavedení hraničních kontrol.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud