3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump oznámí, jak se rozhodl naložit s íránskou jadernou dohodou, kterou dlouhodobě kritizuje. V Bratislavě se koná summit čtyř středoevropských zemí o dvojí kvalitě potravin. Co dalšího se děje za českými hranicemi?

Trump oznámí, jak se rozhodl v otázce dohody s Íránem

Prezident Spojených států Donald Trump dnes oznámí novou americkou strategii k Íránu, a to včetně rozhodnutí o mezinárodní jaderné dohodě, kterou světové mocnosti uzavřely s Íránem. Ačkoli úmluvu ostatní světoví vůdci podporují, Trump ji tvrdě kritizuje a označuje za ostudnou. Pokud se Trump, jak v minulosti opakovaně naznačoval, rozhodne ohlásit, že Teherán dohodu neplní, existují podle listu Financial Times tři možnosti dalšího vývoje. Kongres se může rozhodnout, že sankce prozatím na Írán opět neuvalí, nebo naopak protiopatření vyhlásí. Třetí možnost je obdoba první varianty, Washington sankce nepřijme a zároveň se pokusí vyjednat nové podmínky dohody. Změny však evropští spojenci USA odmítají.

V Bratislavě se uskuteční summit o dvojí kvalitě potravin

Premiéři čtyř středoevropských zemí i eurokomisařka Věra Jourová vystoupí dnes podle programu na spotřebitelském summitu o dvojí kvalitě potravin, který se uskuteční z iniciativy české a slovenské vlády v Bratislavě. Českou republiku bude na jednání zastupovat premiér Bohuslav Sobotka a ministr zemědělství Marian Jurečka. Cílem summitu je diskuse o dalších konkrétních krocích v boji proti dvojí kvalitě potravin dodávaných do západní a východní části EU. Testy potravin a dalšího, například drogistického zboží, potvrdily rozdílné složení části zkoumaných produktů, jež firmy nabízejí pod stejnou značnou a obalem v různých zemích unie. Podle slovenského ministerstva zemědělství se problém dvojí kvality potravin týká třetiny států evropské osmadvacítky.

Trumpova administrativa ruší dotace pro zdravotní pojišťovny

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla zrušit dotační platby zdravotním pojišťovnám, které v rámci systému zdravotní reformy někdejší hlavy státu Baracka Obamy dostávají jako náhradu za levnější pojistné pro sociálně slabé klienty. V prohlášení to ve čtvrtek pozdě večer místního času (dnes nad ránem SELČ) oznámil Bílý dům s tím, že takové nejsou v souladu se zákony, napsala agentura Bloomberg. Ještě před oficiálním oznámením o plánovaném kroku informoval Politico s tím, že opatření bude znamenat těžký otřes pro trh se zdravotním pojištěním. Trump reformu svého předchůdce zvanou Obamacare dlouhodobě kritizuje a během předvolební kampaně slíbil, že ji zruší. Dosavadní pokusy o její odvolání a nahrazení jiným systémem ale skončily neúspěchem kvůli nejednotě republikánů v Senátu USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud