Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Katalánští představitelé mají jednu z posledních možností, jak jasně deklarovat svůj záměr nevyhlásit na Španělsku nezávislost. Pokud tak neučiní, španělský premiér Mariano Rajoy plánuje rozhodnout o omezení autonomie regionu. Summit Evropské unie bude v pátek pokračovat svým druhým jednacím dnem. Politici se zaměří zejména na budoucnost evropského bloku, řešit se bude i brexit. Co dalšího se dnes děje za českými hranicemi? 

Katalánští lídři budou řešit nezávislost

Napjatá atmosféra mezi španělskou vládou a separatistickým vedením Katalánska se nejspíše neuklidní ani v poslední pracovní den týdne. Katalánští vůdci totiž mají jednu z posledních možností, aby se ještě před sobotním zasedáním centrální vlády jasně vzdali vyhlášení nezávislosti. Poté, na jednání kabinetu, hodlá premiér Mariano Rajoy, který se dnes vrací ze summitu EU v Bruselu, rozhodnout o omezení autonomie regionu. Separatisté, jejichž strany nejsou v postoji k vyhlášení samostatnosti zcela jednotné, mají dnes v plánu řešit případný termín svolání schůze místního parlamentu, na němž by mohli většinou hlasů deklaraci nezávislosti schválit.

Summit EU bude o budoucnosti a o brexitu

Druhý den summitu EU bude dnes v Bruselu nejprve patřit budoucnosti evropského bloku. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk totiž představí jízdní řád toho, jak si představuje další diskuse o reformách unie. Budoucnosti se dotkne i další téma diskuse. Šéfové států a vládu budou - už bez britské premiérky Theresy Mayové - debatovat o vývoji jednání o brexitu. Mayová k tomu své řekla v noci na dnešek u pracovní večeře. Podle nizozemského premiérka Marka Rutteho ale nepřišla s žádným novým návrhem. 

V Číně pokračuje sjezd KSČ

V čínském Pekingu pokračuje dalším dnem týdenní sjezd Komunistické strany Číny. Ve čtvrtek hned několik představitelů sedmičlenného výboru politbyra vyzdvihlo politickou ideologii čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, což naznačuje, že by prezidentovy myšlenky mohly být zapsány do stanov strany. Analytici očekávají, že prezident si na sjezdu upevní svou moc; mimo jiné tím, že do významných funkcí prosadí své spojence. Prezident zahájil ve středu sjezd projevem, v němž načrtl dlouhodobý cíl rozvoje Číny, která by se podle něj měla stát do roku 2050 „moderní socialistickou velmocí se zásadním celosvětovým vlivem“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1