Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Madridská vláda prakticky převezme kontrolu nad Katalánskem. Španělský premiér Mariano Rajoy se stane předsedou i místopředsedou tamní vlády. Američtí vyšetřovatelé by měli oznámit první jména obviněných v případu ovlivňování prezidentských voleb. Mohli by mezi nimi být i blízcí spolupracovníci Donalda Trumpa. A co dalšího se dnes bude dít za hranicemi?

Madrid oficiálně přebírá správu nad Katalánskem

Dva dny po sesazení katalánské regionální vlády a rozpuštění parlamentu ovládaného separatisty dnes začne v tomto autonomním regionu praktické přebírání kontroly nad úřady Madridem. Nucená správa má trvat přinejmenším do regionálních voleb, které španělský premiér Mariano Rajoy stanovil na 21. prosince. Rajoy o omezení katalánské autonomie rozhodl v pátek. Sesazení tamní vlády a rozpuštění parlamentu oznámil poté, co katalánský zákonodárný sbor týž den schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a co krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může autonomii Katalánska omezit. Rajoy formálně převzal funkce předsedy a místopředsedy katalánské vlády, výkonem většiny jejich kompetencí ale pověřil místopředsedkyni španělské vlády Sorrayu Sáenzovou.

Američtí vyšetřovatelé oznámí první viníky v kauze ruského ovlivňování prezidentských voleb

Tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera, který zkoumá možný ruský vliv na loňské prezidentské volby v USA, dospěl k vypracování prvních obvinění. Jména prvních obviněných by měla být známa právě dnes a podle New York Times je pravděpodobné, že obvinění budou rovnou zatčeni. Veřejnost nyní netrpělivě čeká na to, zda budou mezi obviněnými i blízcí spolupracovníci prezidenta Donalda Trumpa. Údajnému ruskému vměšování se věnuje Muellerův tým od května. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Nedělní vichřice ochromila střední Evropu, vlaky nejezdí, odklízí se škody

Vichřice včera nepotrápila jen Čechy. Nejméně šest lidských životů, několik zraněných a značné materiální škody má na svědomí silná bouře provázená prudkým větrem, která v neděli sužovala země centrální Evropy. Po dvou obětech si živel vyžádal v Polsku, Německu a Česku. Způsobil také problémy v dopravě, přičemž výrazně ochromil zejména vlakovou dopravu v severních a středních oblastech Německa, provoz na řadě dálkových spojů se tam má obnovit až dnes. Pokračuje také odklízení škod a spadlých stromů.