Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Španělský soud začne řešit obvinění vůči sesazené katalánské vládě. Bývalý premiér Carles Puigdemont oznámí, zda požádá o azyl v Belgii, kam odcestoval. Spojené státy poskytnou na boj s terorismem v pěti afrických zemích v přepočtu 1,3 miliard korun. A co dalšího se dnes bude za hranicemi dít?

Bývalý katalánský premiér oznámí, zda využije belgický azyl

Španělská justice se bude zabývat obviněními vůči členům sesazeného vedení Katalánska, nad jehož úřady kvůli protiústavnímu vyhlášení nezávislosti převzal kontrolu Madrid. Očekává se, že bývalý premiér Carles Puigdemont, který po obvinění ze vzpoury odcestoval do Belgie, vyjasní, zda v zemi hodlá požádat o azyl. Španělská vláda, která od víkendu přímo spravuje katalánskou autonomní oblast, začíná připravovat předčasné volby do místního parlamentu vypsané na 21. prosince. Separatistické i unionistické strany, mezi nimiž je podle průzkumů rozdělena podpora voličů přibližně napůl, mají ode dneška přesně týden na vyřešení otázky, zda jít do voleb odděleně či v koalicích. Uzávěrka pro přihlášení případných koalic je příští úterý 7. listopadu.

USA poskytne na boj s terorismem v Africe 1,3 miliardy korun

Spojené státy slíbily přispět 60 miliony dolarů (1,3 miliardy Kč) na boj proti terorismu na území pěti severoafrických zemí (G5 Sahel). Jde o Mauritánii, Mali, Niger, Burkinu Faso a Čad, které pro tento účel vytvořily společný vojenský kontingent. V těchto zemích působí celá řada teroristických skupin. Podle AFP vyvolalo krok amerického ministerstva zahraničí diplomatické snažení Francie, která má v regionu v rámci operace Barkhane asi 4 000 vojáků. Francie zároveň předsedá dnešnímu zasedání Rady bezpečnosti OSN věnovanému sladění pomoci pěti saharským zemím. Mezi teroristické hrozby v této oblasti patří nigerijská skupina Boko Haram a bojůvky napojené na Al-Káidu.

Severní Irsko nedokázalo sestavit vládu, zemi bude možná spravovat Londýn

Severoirští republikáni a unionisté nedospěli k náznaku toho, že by dosáhli dohody na vytvoření společné vlády. Vypršela tak lhůta, kterou jim dala britská vláda. Londýn tak zřejmě sám stanoví pro Severní Irsko rozpočet. Země je bez vlády od ledna. Pokud britský kabinet skutečně rozpočet stanoví, ocitne se tato část Spojeného království nejblíže přímé správě z Londýna za posledních deset let. Ke vzniku funkčního kabinetu v Severním Irsku nepomohly ani předčasné volby v březnu. Dvě největší strany, Demokratická unionistická strana (DUP) a separatistická Sinn Féin, dosud nedokázaly překonat rozpory, týkající se například chystaného odchodu Británie z Evropské unie nebo práv irsky hovořících obyvatel. Vzájemně se obviňují z ohrožování křehkého míru v Severním Irsku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744