Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Spojené státy budou ve středu objasňovat podrobnosti úterního teroristického útoku na Manhattanu. Při něm zemřelo osm lidí, za masakrem zřejmě stojí Islámský stát, nebo člověk, který s teroristickou organizací sympatizuje. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím bude jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a s prezidentem Ázerbajdžánu Ilhamem Alijevem. Hlavy států budou jednat především o situaci na Blízkém východě. Co dalšího se dnes děje za hranicemi Česka?

V USA budou vyšetřovat terorimus na Manhattanu

Spojené státy rozplétají teroristický útok na newyorském Manhattanu. Při něm Uzbek Sayfullo Saipov s pronajatým pick-upem vjel na stezku vyhrazenou pěším a cyklistům a během více než kilometrové cesty na stezce srážel lidi. Zabil jich osm a nejméně 11 dalších zranil. Poté narazil do školního autobusu, vyběhl z vozu a podle svědků zvolal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký). Policisté jej postřelili a zadrželi, nyní je v nemocnici. „Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země po jejich porážce na Blízkém východě a jinde. Dost!" reagoval na útok na twitteru prezident Donald Trump.

Putin bude v Teheránu jednat s Rúháním

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Teheránu setká s prezidenty Íránu a Ázerbájdžánu Hasanem Rúháním a Ilhamem Alijevem. Podle ruských médií budou hlavy států jednat zejména o situaci na Blízkém východě a o hospodářské spolupráci. Návštěva kremelského šéfa má ale být i důrazným signálem do Washingtonu, že Moskva stojí za jadernou smlouvu s Íránem, kterou USA hrozí vypovědět. Putin má nejprve na programu dvoustranné rozhovory se svými partnery, po nich se uskuteční společné jednání. V podobném formátu se státníci setkali už loni v srpnu v ázerbájdžánském Baku. Ve společném komuniké tehdy zdůraznili zájem na společném boji s terorismem.

Ve Francii končí výjimečný stav

Po téměř dvou letech přestane ve Francii platit výjimečný stav. Nahradil ho ale od úterý nový protiteroristický zákon, který mimo jiné posiluje pravomoci policie. Právě zpřísněním bezpečnostní normy, kterou poslanci schválili v polovině října, podmínil prezident Emmanuel Macron ukončení výjimečného stavu. Výjimečný stav, který vyhlásil předchozí prezident François Hollande po teroristických útocích v koncertní síni Bataclan, u stadionu Stade de France a v ulicích hlavního města, zákonodárci šestkrát prodloužili. Macron dal najevo, že se mu ho nechce donekonečna prodlužovat a že je zapotřebí přijmout trvalejší opatření.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744