Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Střelec, který zaútočil v americkém baptistickém kostele, zabil 26 lidí. Dalších 20 osob zranil. Katalánský expremiér Carles Puigdemont a čtyři bývalí ministři byli podmínečně propuštěni. Koalice pod vedením Saúdské Arábie uzavřela přístavy a letiště v Jemenu. Co důležitého ze světa byste dnes měli vědět?

Po střelbě v americkém kostele zemřelo 26 lidí

Nedělní střelba v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas si vyžádala 26 obětí na životech a dalších asi 20 osob bylo zraněno. Pachatelem byl někdejší příslušník amerického letectva, který byl trestán za domácí násilí a ze služeb následně propuštěn. Podle amerického tisku útočil šestadvacetiletý běloch Devin Kelley, který podle dostupných informací neměl vazby na teroristickou organizaci. Jméno pachatele zatím oficiálně potvrzeno nebylo.

Katalánský expremiér byl propuštěn na podmínku

Obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont a čtyři bývalí ministři, kteří se v neděli ráno vydali belgické policii, byli propuštěni za určitých podmínek. S odkazem na vlámskou televizi VRT o tom informovala agentura Reuters. Soudce se rozhodl pětici podmínečně propustit, než soud rozhodne, zda uplatní evropský zatýkací rozkaz, uvedla televize. Skupina obviněných by podle prokuratury měla opět stanout před soudem za 15 dní.

Koalice pod vedením Saúdů uzavřela přístavy a letiště v Jemenu

Koalice pod velením Saúdské Arábie v reakci na raketu, která byla v sobotu vypálena z Jemenu a mířila na letiště nedaleko saúdské metropole Rijádu, uzavřela v Jemenu přístavy a letiště. Opatření je podle koalice dočasné a nemělo by ohrozit dodávky humanitární pomoci. Podle sdělení armády sestřelila raketu saúdská protivzdušná obrana a zařízení tak nezpůsobilo žádné škody. Provoz na rijádském letišti omezen nebyl. K odpovědnosti za sobotní incident se přihlásily jednotky jemenských šíitských povstaleckých Húsíů.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link