3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Rozhovory o brexitu by měly pokračovat dnes. Není údajně zatím jasné, zda Velká Británie hodlá dodržet všechny finanční závazky. Před madridským soudem stanou členové bývalé katalánské vlády. Kvůli vyhlášení nezávislosti jsou obvinění ze vzpoury. A o dalšího se dnes za hranicemi bude dít?

Pokračují jednání o brexitu, stále není jasno o finančním vyrovnání

V Bruselu se opět sejdou vyjednavači Británie a EU k dalšímu kolu jednání o podobě brexitu, tedy odchodu Británie z bloku. Evropská unie v říjnu na summitu rozhodla, že dosavadní pokrok v jednáních o podmínkách vystoupení nebyl dostatečný k tomu, aby mohly začít rozhovory o budoucí podobě vzájemných vztahů. Podle diplomatů unijní vyjednavač Michel Barnier dál čeká především na britské návrhy týkající se finančního vyrovnání. Londýn dal najevo, že hodlá své finanční závazky plynoucí ze členství dodržet. Otazníky ale dál panují například kolem dlouhodobých závazků přesahujících rok 2020, například společných záruk za nejrůznější půjčky.

Madridský soud vyslechne bývalé členy katalánské vlády

Před Nejvyšším soudem v Madridu se mají konat odložené výslechy několika členů bývalého vedení katalánského parlamentu, jimž hrozí až 25 let vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Tohoto trestného činu se měli podle prokuratury dopustit mimo jiné tím, že předložili k hlasování v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě, včetně zákona o referendu či deklarace o nezávislosti Katalánska. Výslechy bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších pěti bývalých členů vedení se měly konat už před týdnem. Vyšetřující soudce ale vyhověl žádosti advokátů, kteří požadovali více času na přípravu obhajoby.

Policie v Kolumbii zabavila několik tun kokainu

Kolumbijská policie zabavila 12 tun kokainu, oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santo. Podle OSN jde o největší zabavené množství při jednom zátahu v Kolumbii, která je hlavním světovým producentem této drogy. Dvanáct tun kokainu patřilo šéfovi drogové kartelu Clan del Golfo, Dairu Antoniovi, který je v současné chvíli nejhledanějším mužem v Kolumbii. Na razii se podílelo asi 400 osob a droga se nalezla na čtyřech pozemcích ve městech Carepa a Chigorodo. Hodnota zabaveného kokainu se odhaduje na 36 milionů dolarů (7,9 miliardy Kč).

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.