Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump v poslední pracovní den týdne přednese svůj projev na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, poté se možná setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. V Evropě mezitím budou ministři EU jednat o mezinárodním obchodu. Co dalšího se dnes ve světě děje? 

Trump přednese projev na APECu

Americký prezident Donald Trump v pátek přiletěl do Vietnamu, kde přednese projev na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Na okraj summitu by se rovněž mohlo uskutečnit setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, o jehož přípravě hovořily obě strany. V projevu hodlá šéf Bílého domu nastínit budoucí americkou roli v oblasti východní Asie a Pacifiku. Trump po letošním nástupu do funkce vyvázal USA z Transpacifického partnerství (TPP) a prosazuje protekcionistickou politiku, kterou většina zemí vnímá jako překážku ekonomického růstu. Jeho cílem je dosažení vyrovnané obchodní bilance s klíčovými státy oblasti Čínou a Japonskem.

V Evropě budou ministři jednat o mezinárodním obchodu

V Bruselu se v pátek uskuteční jednání ministrů zemí EU odpovědných za otázky mezinárodního obchodu. Hlavním tématem bude jednání o blížící se ministerské konferenci Světové obchodní organizace (WTO), zhodnocena rovněž budou nynější jednání o obchodních dohodách s Mexikem a zeměmi Mercosur, kam spadají vybrané země Jižní Ameriky. Evropská komise také předloží zprávu o plnění stávajících dohod. Za Českou republiku se jednání zúčastní ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Venezuelská opozice bude jednat s vládou

Venezuelská vláda a opozice se již potřetí pokoušejí obnovit vzájemné rozhovory, které by měly vést ke zlepšení poměrů v politickou a ekonomickou krizí sužované zemi. Opozice sice viní neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura ze snahy zamaskovat dialogem zásadní problémy ve vedení země, chce však prostřednictvím rozhovorů zajistit férovost prezidentských voleb, které jsou plánovány na příští rok, uvádí agentura Reuters. Dosud poslední snahu o dialog ukončila v září opozice, která tvrdila, že vláda neplní své sliby, kterými opozice podmínila svou účast v jednáních. Šlo například o propuštění politických vězňů či umožnění zahraniční humanitární pomoci strádajícím obyvatelům.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1