Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ministři zahraničí a obrany Evropské unie dnes potvrdí, že chtějí spolupracovat v obranné oblasti. Země by tak mohly lépe koordinovat vojenské investice, aby se tak snížil počet typů výzbroje, které jednotlivé evropské armády používají. Co dalšího se dnes bude dít za českými hranicemi?

Státy EU dnes potvrdí, že mají zájem spolupracovat v obraně

Většina států EU má zájem o trvalou spolupráci v obranné oblasti. Na dnešním jednání ministrů zahraničí a obrany by měly státy podepsat dopis oznamující, že se na takové součinnosti hodlají podílet. Fakticky by první projekty v rámci trvalé strukturované spolupráce unijních zemí (PESCO) měly být potvrzeny v polovině prosince na unijním summitu. Státy už v září oznámily, na čem přesně by se v rámci PESCO mohly podílet. Cílem je kromě jiného lepší koordinace a spolupráce v obranných investicích, rozvoji vojenských schopností a podobně. Přispět by to mělo například k nižšímu počtu typů výzbroje a vybavení, které nyní evropské armády používají.

Putin a Erdogan budou jednat v Soči o Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Soči setká se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle tiskové služby Kremlu by oba státníci měli jednat o regionálních a mezinárodních otázkách, včetně společného boje proti terorismu a situace v Sýrii. Vývoj v Sýrii, kde byl prakticky zlikvidován odpor teroristické organizace Islámský stát, je předmětem velkého zájmu obou zemí. Rusko svou intervencí pomohlo režimu prezidenta Bašára Asada, který převzal nazpět kontrolu nad velkou částí území. Ankara zase na severu Sýrie zasáhla ve snaze omezit vliv místních kurdských povstalců, které obviňuje ze spolupráce s kurdskými separatisty v Turecku.

Paříž podruhé vzpomíná na teroristické útoky se 130 oběťmi z 2015

Francouzská metropole si dnes připomíná druhé výročí teroristických útoků, při kterých na různých místech Paříže zahynulo 130 lidí. Pietních akcí se zúčastní prezident Emmanuel Macron a pařížská starostka Anne Hidalgová. Ceremonie se čtením jmen všech obětí, kladením věnců a minutou ticha se uskuteční na všech místech, kde se útoky odehrály, tedy od stadiónu Stade de France až po koncertní síň Bataclan, kde bylo zabito nejvíce lidí. Série šesti zastavení začne v 9:00 SEČ. Půl hodiny po poledni by se mělo uskutečnit smuteční shromáždění před radnicí 11. pařížského obvodu, které organizuje sdružení obětí Life for Paris.

 

Články odjinud