3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ministři zahraničí a obrany Evropské unie dnes potvrdí, že chtějí spolupracovat v obranné oblasti. Země by tak mohly lépe koordinovat vojenské investice, aby se tak snížil počet typů výzbroje, které jednotlivé evropské armády používají. Co dalšího se dnes bude dít za českými hranicemi?

Státy EU dnes potvrdí, že mají zájem spolupracovat v obraně

Většina států EU má zájem o trvalou spolupráci v obranné oblasti. Na dnešním jednání ministrů zahraničí a obrany by měly státy podepsat dopis oznamující, že se na takové součinnosti hodlají podílet. Fakticky by první projekty v rámci trvalé strukturované spolupráce unijních zemí (PESCO) měly být potvrzeny v polovině prosince na unijním summitu. Státy už v září oznámily, na čem přesně by se v rámci PESCO mohly podílet. Cílem je kromě jiného lepší koordinace a spolupráce v obranných investicích, rozvoji vojenských schopností a podobně. Přispět by to mělo například k nižšímu počtu typů výzbroje a vybavení, které nyní evropské armády používají.

Putin a Erdogan budou jednat v Soči o Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Soči setká se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle tiskové služby Kremlu by oba státníci měli jednat o regionálních a mezinárodních otázkách, včetně společného boje proti terorismu a situace v Sýrii. Vývoj v Sýrii, kde byl prakticky zlikvidován odpor teroristické organizace Islámský stát, je předmětem velkého zájmu obou zemí. Rusko svou intervencí pomohlo režimu prezidenta Bašára Asada, který převzal nazpět kontrolu nad velkou částí území. Ankara zase na severu Sýrie zasáhla ve snaze omezit vliv místních kurdských povstalců, které obviňuje ze spolupráce s kurdskými separatisty v Turecku.

Paříž podruhé vzpomíná na teroristické útoky se 130 oběťmi z 2015

Francouzská metropole si dnes připomíná druhé výročí teroristických útoků, při kterých na různých místech Paříže zahynulo 130 lidí. Pietních akcí se zúčastní prezident Emmanuel Macron a pařížská starostka Anne Hidalgová. Ceremonie se čtením jmen všech obětí, kladením věnců a minutou ticha se uskuteční na všech místech, kde se útoky odehrály, tedy od stadiónu Stade de France až po koncertní síň Bataclan, kde bylo zabito nejvíce lidí. Série šesti zastavení začne v 9:00 SEČ. Půl hodiny po poledni by se mělo uskutečnit smuteční shromáždění před radnicí 11. pařížského obvodu, které organizuje sdružení obětí Life for Paris.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.