Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se setká s Vladimirem Putinem. S ruským prezidentem bude česká hlava státu jednat na úvod své státní návštěvy Ruska v Soči, poté odletí do Moskvy. Zemana na cestě doprovází silní podnikatelská mise. Zimbabwský parlament se pokusí odvolat prezidenta Roberta Mugabeho. Ten sice slíbil, že v úvodu tohoto týdne rezignuje, nicméně svůj slib nesplnil. Co dalšího se dnes za hranicemi Česka děje?

Zeman se setká s Putinem, pak odletí do Moskvy

Prezident Miloš Zeman se dnes v černomořském letovisku Soči setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání, které zahájí oficiální program pětidenní Zemanovy státní návštěvy v Rusku, se uskuteční v Putinově rezidenci Bočarov ručej, která je častým místem vrcholných jednání ruského vůdce. S Putinem chce Zeman jednat zejména o otázkách dvoustranných vztahů s důrazem na hospodářskou spolupráci. Diskuse se má týkat energetiky, dopravy nebo působení českých podniků na ruském trhu. Včera se tam Putin setkal se syrským prezidentem Bašírem Asadem, kterému šéf Kremlu poblahopřál k úspěchům v boji proti terorismu.

Parlament Zimbabwe navrhne odvolání Mugabeho

Zimbabwský parlament by měl v úterý učinit první krok v cestě k odvolání prezidenta Roberta Mugabeho, který zemi vládne dlouhých 37 let. Vládnoucí strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) po pondělním jednání ohlásila, že proces takzvaného impeachmentu spustí její zákonodárci na dnešním zasedání. Jako důvody pro sesazení uvedla strana to, že prezident „umožnil své ženě uchvátit moc, přestože ji nic neopravňuje k vedení vlády". Dále se podle ZANU-PF Mugabe neřídil zimbabwskou ústavu, a to v případě voleb regionálních zastupitelstev, které prý dosud nezahájily činnost. V neposlední řadě byl jmenován vysoký věk prezidenta.

Ministři kultury se sejdou v Bruselu

Ministři kultury evropské osmadvacítky se sejdou na jednání v belgickém Bruselu. Diskutovat se bude kromě jiného o tom, jak prostřednictvím digitálních technologií podpořit přístup ke kultuře či jak kultura a kulturní organizace mohou přispět k rozvoji soudržných evropských společností. Na programu jsou rovněž otázky spolupráce mezi Evropskou unií, vládami členských států a sportovním hnutím či role trenérů ve společnosti. Za Českou republiku se jednání zúčastní ministr kultury Daniel Herman.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1