Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Německo řeší povolební pat. K jeho odstranění mohou ve čtvrtek výrazně přispět sociální demokraté (SPD), kteří na sjezdu rozhodnou o případném zahájení rozhovorů s konzervativci (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové. Evropská komise by mezitím mohla zažalovat tři státy visegrádské čtyřky včetně České republiky kvůli jejich neochotě naplňovat unijní uprchlické kvóty, tvrdí agentura ČTK s odvoláním na diplomatické zdroje. Co dalšího se dnes za hranicemi Česka děje?

Německá SPD na sjezdu zváží, zda započne rozhovory o vládě

Německá sociální demokracie (SPD) ve čtvrtek na berlínském sjezdu rozhodne, jestli zahájí rozhovory o nové vládě s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Do svého čela by si také měla znovu zvolit Martina Schulze. Oči komentátorů a politologů se však spíše než k volbě nového předsedy upírají k rozhodování strany o zahájení rozhovorů o vládě. Sociální demokraté po propadu v parlamentních volbách rozhodli, že odejdou do opozice, v posledních týdnech ale začali svůj postoj přehodnocovat. Rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými totiž zkrachovaly, a obnovení dosavadní velké koalice je tak nyní jedinou reálnou možností, jak v parlamentu najít většinu.

Komise by mohla zažalovat na ČR kvůli uprchlickým kvótám

Evropská komise by dnes mohla oznámit žalobu u unijního soudu na Česko, Polsko a Maďarsko kvůli jejich neochotě podílet se na programu přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie. Podle diplomatických informací by komise dnes po měsících odkladů měla Česko a dvě další středoevropské země poslat k soudu EU kvůli tomu, že se odmítají podílet na dvouletém programu přerozdělování uprchlíků dohodnutém v roce 2015. Plán měl ulevit Itálii a Řecku, v praxi si však ostatní země převzaly přibližně čtvrtinu předpokládaného počtu. Pokud soud uzná, že trojice zemí nesplnila své povinnosti, mohou státy dostat vysokou jednorázovou pokutu či opakované penále do doby, než věc napraví.

Slávisté budou bojovat s Astanou o postup ze skupiny

Fotbalisté Slavie dnes odehrají poslední letošní zápas, který do značné míry rozhodne o úspěšnosti podzimní sezony. Český šampion v závěrečném šestém kole skupiny Evropské ligy přivítá Astanu v přímém souboji o druhé postupové místo do vyřazovací fáze. Pražané mají na druhé příčce před kazašským mistrem jednobodový náskok a k účasti v jarním pokračování jim stačí remíza. Jejich soupeř potřebuje zvítězit. Utkání v Edenu začne v 19:00 a očekává se návštěva okolo 15 tisíc diváků. Plzeň, která už má postup jistý, nastoupí v 21:05 v Izraeli proti Hapoelu Beerševa. Naopak fotbalisté Zlína se s Evropskou ligou rozloučí, na Andrově stadionu v Olomouci bude od 19:00 jejich posledním soupeřem lídr ruské ligy Lokomotiv Moskva.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1