Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Bruselu se dnes sejdou ministři zahraničí Evropské unie, aby projednali situaci na Blízkém východě poté, co americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Rozhodnutí Spojených států zde bude hájit izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Co dalšího se dnes bude dít za českými hranicemi? 

Ministři EU budou s Netanjahuem probírat situaci kolem Jeruzaléma

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se na své dnešní schůzce v Bruselu budou věnovat zejména aktuálnímu dění na Blízkém východě. Tam se totiž po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele s velkou intenzitou rozhořely spory mezi těmi, kdo tento krok vítají, a těmi, kdo jej odsuzují. Postoj USA bude v Bruselu hájit izraelský premiér a ministr zahraničí Benjamin Netanjahu, který ovšem bude mít těžkou pozici, protože unie s Trumpem nesouhlasí. EU totiž trvá na tom, že Jeruzalém musí být hlavním městem Izraele i Palestiny. 

Ukrajinský soud má jednat o Saakašvilim, čekají se demonstrace

Soud v Kyjevě má dnes rozhodnout, zda na bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho uvalí vazbu ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku, jak podle obhájců žádá prokuratura. V ukrajinské metropoli se současně očekává další demonstrace Saakašviliho přívrženců, kteří kromě osvobození svého vůdce požadují odvolání prezidenta Petra Porošenka. „Míšu na svobodu, Porošenka na pryčnu!“ skandovali už v neděli demonstranti v ukrajinské metropoli.

Čína využívá síť LinkedIn k rekrutování německých politiků, zjistil úřad BfV

Čína užívá falešné účty na profesní síti LinkedIn ke sbírání informací o německých státních úřednících a politicích, uvedl Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který má v Německu funkci civilní kontrarozvědky. Čínská rozvědka se podle BfV prostřednictvím dotčené profesní sítě zaměřila na 10 000 Němců s pravděpodobným úmyslem získat je jako informátory. „Jedná se o rozsáhlý pokus infiltrovat sněmy, ministerstva a vládní úřady,“ uvedl šéf BfV Hans-Georg Maassen. Čínští hackeři také čím dál častěji útočí na evropské společnosti prostřednictvím ověřených dodavatelů, dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1