3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Angela Merkelová se sejde s pozůstalými po loňském teroristickém útoku v Berlíně. Mezi nimi bude rovněž i Čech Petr Čižmár, který během útoku kamionem do davu lidí na vánočních trzích přišel o manželku Naďu. V Rakousku mezitím složí svůj slib nová vláda, v jejímž čele stane bývalý ministr zahraničí Sebastian Kurz. Co dalšího se dnes děje za hranicemi Česka?

Merkelová se sejde s pozůstalými útoku na vánoční trh

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes odpoledne v Berlíně sejde s pozůstalými po obětech loňského teroristického útoku na vánoční trh. Bude mezi nimi také Čech Petr Čižmár, jehož manželka Naďa byla jednou z 12 obětí islamistického radikála. Setkání v berlínském kancléřství, kterého se zúčastní i lidé zranění při útoku, se uskuteční den před prvním výročím tragédie a nedlouho poté, co pozůstalí Merkelovou a německé úřady tvrdě kritizovali v otevřeném dopise. Psali v něm například, že Německu chybí základní profesionalita v tom, jak terorismu čelit.

 

V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Kurz

Rakousko bude mít novou vládu. Čtrnáctičlenný kabinet v čele s lidoveckým kancléřem Sebastianem Kurzem složí dopoledne přísahu do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena. Na koalici se Rakouská lidová strana (ÖVP) na konci minulého týdne dohodla s pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) po téměř dvou měsících jednání. Se vznikem nové vlády se Rakousko loučí s mnohaletou velkou koalicí i sociálnědemokratickým (SPÖ) kancléřem Christianem Kernem, jehož strana odchází do opozice.

Jihoafrický vládní ANC zvolí nového šéfa

Národní konference jihoafrického vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC) oficiálně nominovala za kandidáty na svého nového šéfa viceprezidenta Cyrila Ramaphosu a bývalou ministryni zahraničí a prezidentovu exmanželku Nkosazanu Dlaminiovou-Zumaovou. Jeden z nich v pondělí nahradí v čele strany prezidenta Jacoba Zumu. Hlasovat o novém předsedovi ANC bude 4776 delegátů, kteří měli o vítězi hlasovat v neděli, nakonec se však volba bez udání důvodu přesunula na pondělí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud