3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Íránu pokračují protivládní demonstrace. Trump vyzval tamní obyvatele ke změně režimu. Silvestr a Nový rok byl ve Francii bouřlivý. Při výtržnostech vzplálo přes tisíc aut. A co dalšího se dnes za hranicemi bude dít?

Nepokoje v Íránu pokračují, Trump lid vyzval ke změně režimu

V Íránu večer znovu propukly protivládní demonstrace. S odkazem na amatérská videa protestů o tom informovala CNN. Protestuje se nejenom v Teheránu, ale i v dalších městech. V zemi bylo včera téměř nemožné se připojit k internetu. Americký prezident Donald Trump demonstrující podpořil a prakticky vyzval ke změně íránského režimu. Íránský prezident Hasan Rúhání Trumpova slova ostře odsoudil. Rusko, které je považováno za spojence Teheránu, dalo od tamních nepokojů ruce pryč. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina jde o vnitrostátní záležitost. Při protestech dosud zemřelo podle dostupných informací přes dvacet lidí.

Ve Francii na přelomu roku vzplál rekordní počet aut

Přesně 1 031 aut zapálili výtržníci ve Francii během silvestrovských a novoročních oslav. To je až o 100 více než loni, oznámilo v pondělí ministerstvo vnitra. Podle něj se ale zvýšil i počet zadržených. Pobouření vyvolalo zbití policistů na předměstí Paříže, napsala agentura AFP. Blíže neupřesnění vandalové útočili na různých místech v zemi. Některá vozidla podpálili přímo, na jiné se oheň sám rozšířil. Celkem plameny zachvátily 1031 aut, zatímco loni jen 935. V rukou strážců pořádku skončilo 510 osob, oproti 456 v minulém roce.

Číňané už nesmí obchodovat se slonovinou

V Číně platí od posledního dne loňského roku zákaz obchodování se slonovinou a s výrobky z ní. Země přijala zákon o zákazu loni a podle ochránců přírody to může pomoci zachránit životy afrických slonů. Pytláci jich údajně kvůli klům ročně zabijí 30 000. Čínská média oznámila, že už loni se díky zákonu cena slonoviny snížila o 65 procent, a agentury Nová Čína napsala, že v roce 2017 pokleslo množství zadržených zásilek slonoviny o 80 procent. Zákaz vešel v platnost 31. prosince loňského roku. Nová Čína oznámila, že v Číně bylo uzavřeno 67 podniků a obchodů zbývajících se prodejem zboží ze slonoviny nebo jejím zpracováním.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud