Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Nejvyšší soud ve španělském Madridu dnes rozhodne, zda z vazby propustí bývalého vicepremiéra Oriola Junquerase. Bez naděje politik není, ale prokuratura se proti jeho propuštění ostře ohrazuje. V Německu dnes začíná třídenní zasedání tradiční koaliční strany kancléřky Angely Merkelové, CSU. Co dalšího se dnes ve světě děje?

Soud rozhodne o bývalém katalánském vicepremiérovi

Soud v Madridu bude ve čtvrtek rozhodovat o žádosti obhajoby, aby byl bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras propuštěn z vazby. Politický soupeř bývalého premiéra Carlese Puigdemonta doufá, že se dostane na svobodu, aby mohl vykonávat svůj politický mandát, který získal v nedávných předčasných volbách. To však nebude jednoduché, prokuratura totiž žádá, aby zůstal ve vazbě, kde je pro podezření ze vzpoury a zpronevěry.

Začíná třídenní zasedání německé strany CSU

Ve čtvrtek začíná třídenní zasedání politiků německé strany CSU – bavorské tradiční partnerské strany kancléřky Angely Merkelové CDU. Jednání se budou především týkat nadcházejících rozhovorů o případné vládní koalici společně s CDU a se socialisty SPD. Ti sice po volbách plánovali odejít do opozice, ale vzhledem k tomu, že to by nyní nejspíše znamenalo předčasné volby, svůj postoj přehodnotili a se svým politickým oponentem jednat budou.

Stomilionová posila Barcelony Dembélé se vrací na hřiště

Letní stomilionová posila fotbalistů Barcelony Ousmane Dembélé je po dlouhé zdravotní pauze připraven vrátit se na trávník. Francouzský útočník se od září zotavoval z operace úponu stehenního svalu a je v nominaci na dnešní zápas Španělského poháru proti Celtě Vigo. Dvacetiletý Dembélé, jehož Barcelona v srpnu koupila z Borussie Dortmund za 105 milionů eur a udělala z něj druhého nejdražšího hráče historie, se zranil 16. září po půlhodině hry na hřišti Getafe. Byl to jeho první ligový start v základní sestavě.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1