Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Po třech letech se na hranici mezi dvěma státy sešli zástupci Severní a Jižní Koreje. Nejdůležitějším důvodem jednání byla účast sportovců z KLDR na jihokorejské olympiádě. Polský premiér představí novou vládu. Očekává se, že nahradil až deset ministrů. A co dalšího se dnes ve světě bude dít?

Zástupci Severní a Jižní Koreje se po třech letech sešli ke společnému jednání

Na linii příměří oddělující oba korejské státy se dnes koná první přímé jednání mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015. Zástupci obou Korejí patrně hovoří především o nadcházející zimní olympiádě v Jižní Koreji. Zástupci KLDR při té příležitosti navrhli vyslat na sportovní akci delegaci na vysoké úrovni, informovala agentura AFP s odvoláním na náměstka jihokorejského ministra pro sjednocení. Jihokorejská delegace zase podle agentury DPA navrhla rozhovory o humanitárních otázkách. Organizace Červeného kříže z obou zemí by prý měly jednat o novém setkání rozdělených korejských rodin. Jihokorejská delegace podle náměstka navrhla, aby sportovci z obou zemí na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her pochodovali společně. Jižní Korea dále navrhla obnovení setkávání příbuzných, které od sebe oddělila korejská válka z 50. let minulého století, a také jednání o snížení nepřátelských akcí v příhraničí.

Polský premiér představí novou vládu

Nové složení polské vlády dnes představí veřejnosti premiér Mateusz Morawiecki, který chce vyměnit až desítku ministrů. Podle médií skončí například ministr zahraničí Witold Waszczykowski nebo ministr životního prostředí Jan Szyszko. Prezident Andrzej Duda jmenuje nové členy vlády v poledne SEČ. Po uvedení ministrů do úřadu zamíří Morawiecki do Bruselu ke svému prvnímu setkání se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Morawiecki vystřídal v rámci premiérské rošády v prosinci v křesle předsedy vlády Beatu Szydlovou, která se stala vicepremiérkou. Po svém nástupu ohlásil plán vyměnit část ministrů, mezi nimiž měli podle médií být zejména zastánci ostré konfrontace s opozicí, k nimž patří vedle Waszczykowského například ministr obrany Antoni Macierewicz.

EU a Clinton žádají propuštění novinářů uvězněných v Barmě

Evropská unie a americký exprezident Bill Clinton vyzvali Barmu k propuštění dvou novinářů pracujících pro agenturu Reuters a zadržovaných od prosince. Zmocněnec EU pro Barmu situaci v dopise adresovaném barmské vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij označil za "závažné zastrašování", informovala dnes agentura. Dva reportéři ve věku 31 a 27 let byli 12. prosince zadrženi kvůli údajnému porušení státního tajemství. Wa Lone a Ťjo Sou U údajně získali informace a důležité tajné dokumenty od policistů, kteří působí v barmském Arakanském státě, kde vypukly koncem srpna střety mezi menšinovým etnikem Rohingů a barmskou armádou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744