Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Německu ve středu pokračují námluvy Angely Merkelové se socialistou Martinem Schulzem ohledně zformování případné koaliční vlády. Ta by byla řešením několik měsíců trvajícího povolebního patu. V USA se Donald Trump setká s norskou premiérkou Ernou Solbergovou. Mezi hlavní témata rozhovorů bude patřit bezpečnost, obrana a obchod. Co dalšího se dnes děje za hranicemi Česka?

Německé koaliční námluvy pokračují

Ve středu pokračují rozhovory mezi německými politickými stranami křesťanských demokratů CDU/CSU a socialistů SPD. Strany Angely Merkelové a Martina Schulze jednají o tom, zda pro ně má smysl začít oficiální rozhovory ohledně utvoření koaliční vlády. Ta by byla východiskem z několik měsíců trvajícího povolebního patu. Zatímco Schulz preferuje spíše volnější koalici či podporu nebo toleranci menšinové vlády, Merkelová se snaží prosadit pokračování velké koalice.

Trump se setká s norskou premiérkou

Americký prezident se dnes setká s norskou premiérkou Ernou Solbergovou. Na pořadu jednání bude spolupráce v rámci Severoatlantické aliance (NATO) i společný obchod, Solbergová chce na pořad jednání dostat i otázky o klimatu. Podle Bílého domu bude velký důraz jednání soustředěn především na bezpečnost – ať již na situaci v severním Atlantiku, nebo na vztahy Norska s Ruskem.

S biatlonisty poběží v Ruhpoldingu i uzdravený Šlesingr

Michal Šlesingr se po problémech s kolenem vrátil k biatlonové reprezentaci a dnes se zapojí do pátého kola Světového poháru v Ruhpoldingu. Program v německém středisku zahájí vytrvalostní závod mužů na 20 kilometrů. Šlesingr si poranil koleno před Vánoci ve Francii a během léčby namoženého úponu vynechal závody v Oberhofu. Jako první dnes vyběhne Ondřej Moravec s číslem 18, představí se také Michal Krčmář, Adam Václavík a Ondřej Hošek. „Bohužel Jaroslav Soukup onemocněl. A to není dobrá zpráva jak z pohledu slušné formy, ve které se minulý týden prezentoval, tak to pro něho může mít i fatální následky s blížící se olympijskou nominací," řekl šéftrenér Ondřej Rybář.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1