Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Zástupci Severní a Jižní Koreje projednají podrobnosti vyslání umělecké skupiny z KLDR na blížící se olympijské hry. Jde o první pokus o obnovení diplomatického vztahu mezi zeměmi od roku 2015. Při dvou sebevražedných útocích v Bagdádu zemřelo nejméně 26 lidí. Až stovka obyvatel utrpěla zranění. A o čem dalším se dnes v zahraničí bude mluvit?

Diplomaté obou Korejí budou mluvit o účasti na olympiádě

Zástupci Jižní Koreje a KLDR se dnes sešli k jednání o podrobnostech severokorejského plánu vyslat uměleckou skupinu na nadcházející zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Informovala o tom agentura AP. Dnešní pracovní schůzka navazuje na nedávnou mezikorejskou dohodu o spolupráci kolem olympiády. V úterý se zástupci obou korejských států dohodli na krocích, které by mohly přispět ke zlepšení vzájemných vztahů. Má to být první podobný dialog od roku 2015. Od té doby byly vztahy obou korejských států krajně napjaté zejména kvůli severokorejským raketovým a jaderným testům.

Při sebevražedném útoku v Bagdádu zemřelo nejméně 26 lidí

Při dvojím sebevražedném útoku v centru irácké metropole Bagdádu zahynulo dnes ráno údajně 26 lidí a 90 osob bylo zraněno. O bilanci informovala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura AFP. Irácké ministerstvo vnitra ohlásilo nejméně 16 mrtvých. Očití svědci uvedli, že nálože explodovaly na jednom z náměstí v bezprostřední blízkosti skupiny stavebních dělníků. Velké teroristické útoky v Bagdádu v poslední době byly připisovány radikálnímu hnutí Islámský stát (IS). Jeho příslušník spáchal i atentát 3. července 2016, kdy v centru irácké metropole zahynulo 323 lidí. IS se přihlásil také k bagdádskému útoku z konce loňského listopadu, kdy si střelba dvou sebevražedných atentátníků vyžádala nejméně 17 mrtvých. Irák na začátku prosince ohlásil po třech a půl letech bojů definitivní porážku Islámského státu.

Lavrov promluví s novináři o loňské bilanci zahraniční politiky Ruska

O bilanci ruské zahraniční politiky za rok 2017 dnes na tiskové konferenci v Moskvě promluví šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Tradiční setkání s novináři, pořádané vždy na počátku nového roku, má být podle oficiální zprávy věnováno vztahům Ruska se Spojenými státy, krizím v Sýrii a na Ukrajině a zostřenému napětí na Korejském poloostrově. Sedmašedesátiletý Lavrov, který stojí v čele ruské diplomacie 14 let, na tiskové konferenci odpoví na dotazy ruských i zahraničních zpravodajů. Výročnímu setkání s novináři věnuje obvykle mnoho času, i když s několikahodinovým rozsahem tiskových konferencí svého šéfa Vladimira Putina nesoupeří. Vystoupení ministra, které začne v 8:00 SEČ, se bude přenášet do několika sociálních sítí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1