3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Zástupci Severní a Jižní Koreje projednají podrobnosti vyslání umělecké skupiny z KLDR na blížící se olympijské hry. Jde o první pokus o obnovení diplomatického vztahu mezi zeměmi od roku 2015. Při dvou sebevražedných útocích v Bagdádu zemřelo nejméně 26 lidí. Až stovka obyvatel utrpěla zranění. A o čem dalším se dnes v zahraničí bude mluvit?

Diplomaté obou Korejí budou mluvit o účasti na olympiádě

Zástupci Jižní Koreje a KLDR se dnes sešli k jednání o podrobnostech severokorejského plánu vyslat uměleckou skupinu na nadcházející zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Informovala o tom agentura AP. Dnešní pracovní schůzka navazuje na nedávnou mezikorejskou dohodu o spolupráci kolem olympiády. V úterý se zástupci obou korejských států dohodli na krocích, které by mohly přispět ke zlepšení vzájemných vztahů. Má to být první podobný dialog od roku 2015. Od té doby byly vztahy obou korejských států krajně napjaté zejména kvůli severokorejským raketovým a jaderným testům.

Při sebevražedném útoku v Bagdádu zemřelo nejméně 26 lidí

Při dvojím sebevražedném útoku v centru irácké metropole Bagdádu zahynulo dnes ráno údajně 26 lidí a 90 osob bylo zraněno. O bilanci informovala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura AFP. Irácké ministerstvo vnitra ohlásilo nejméně 16 mrtvých. Očití svědci uvedli, že nálože explodovaly na jednom z náměstí v bezprostřední blízkosti skupiny stavebních dělníků. Velké teroristické útoky v Bagdádu v poslední době byly připisovány radikálnímu hnutí Islámský stát (IS). Jeho příslušník spáchal i atentát 3. července 2016, kdy v centru irácké metropole zahynulo 323 lidí. IS se přihlásil také k bagdádskému útoku z konce loňského listopadu, kdy si střelba dvou sebevražedných atentátníků vyžádala nejméně 17 mrtvých. Irák na začátku prosince ohlásil po třech a půl letech bojů definitivní porážku Islámského státu.

Lavrov promluví s novináři o loňské bilanci zahraniční politiky Ruska

O bilanci ruské zahraniční politiky za rok 2017 dnes na tiskové konferenci v Moskvě promluví šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Tradiční setkání s novináři, pořádané vždy na počátku nového roku, má být podle oficiální zprávy věnováno vztahům Ruska se Spojenými státy, krizím v Sýrii a na Ukrajině a zostřenému napětí na Korejském poloostrově. Sedmašedesátiletý Lavrov, který stojí v čele ruské diplomacie 14 let, na tiskové konferenci odpoví na dotazy ruských i zahraničních zpravodajů. Výročnímu setkání s novináři věnuje obvykle mnoho času, i když s několikahodinovým rozsahem tiskových konferencí svého šéfa Vladimira Putina nesoupeří. Vystoupení ministra, které začne v 8:00 SEČ, se bude přenášet do několika sociálních sítí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud