Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Barceloně dnes poprvé zasedne nový katalánský parlament vzešlý z předčasných voleb. Polici budou volit také složení sněmovny. Bulharský premiér v Evropském parlamentu představí priority EU pro následujících šest měsíců. Bulharsko převzalo předsednictví unie začátkem ledna. A co dalšího se dnes za hranicemi bude dít?

Poprvé zasedne nový katalánský parlament

V Barceloně se koná ustavující zasedání katalánského parlamentu, který vzešel z předčasných regionálních voleb z 21. prosince. Volby v Katalánsku vyhlásil výjimečně Madrid, který koncem října převzal přímou správu nad touto autonomní oblastí Španělska. Správa má trvat do vzniku nové katalánské vlády, o jejímž předsedovi by měl katalánský parlament jednat do deseti pracovních dnů, tedy nejpozději 31. ledna. Dnes by měli katalánští poslanci zvolit vedení parlamentu, tedy jeho předsedu, dva místopředsedy a čtyři tajemníky. Předsedou se podle deníku El País nejspíš stane osmatřicetiletý Roger Torrent ze separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC). Opačný tábor, který je proti nezávislosti Katalánska a disponuje 57 hlasy ve 135členném parlamentu, zřejmě navrhne Josého Maríu Espeja.

Bulharský premiér představí priority Evropské unie pro následujícího půl roku

Priority bulharského předsednictví Evropské unie v příštích šesti měsících dnes v Evropském parlamentu vyloží premiér Bojko Borisov. Následovat má první z debat o budoucnosti Evropské unie s šéfy vlád členských států; dnes má v EP vystoupit irský premiér Leo Varadkar. Odpoledne se rozprava v EP soustředí na vliv ruské propagandy v členských zemích a údajné pokusy ovlivnit volby v některých zemích falešnými zprávami. Rusko se už dříve dostalo do podezření z manipulace prezidentských voleb v USA, ovlivňování britského referenda o vystoupení z Evropské unie či zasahování do krize kolem separatistických snah v Katalánsku.

Donald Trump je dle lékařů ve výborném stavu

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků zdravotní prohlídky amerického prezidenta, který podle Jacksona obstál i v testu poznávacích funkcí. Trumpovi by však podle lékaře prospěla méně tučná strava. Donald Trump podle lékaře váží přes 108 kilogramů a rád by pět až sedm kilogramů shodil. Jackson připustil, že by prezidentovi prospěla méně tučná strava a také by chtěl snížit hladinu cholesterolu. Trumpův krevní tlak je přitom 122/74 a vynikající je také stav jeho oběhové soustavy. Trump uspěl i v kognitivním testu, který měří poznávací funkce. Prezident uspěl ve všech 30 úkolech testu a normální je také jeho schopnost porozumět textu. O podstoupení kognitivního testu prý požádal sám Trump. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1