3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Barceloně dnes poprvé zasedne nový katalánský parlament vzešlý z předčasných voleb. Polici budou volit také složení sněmovny. Bulharský premiér v Evropském parlamentu představí priority EU pro následujících šest měsíců. Bulharsko převzalo předsednictví unie začátkem ledna. A co dalšího se dnes za hranicemi bude dít?

Poprvé zasedne nový katalánský parlament

V Barceloně se koná ustavující zasedání katalánského parlamentu, který vzešel z předčasných regionálních voleb z 21. prosince. Volby v Katalánsku vyhlásil výjimečně Madrid, který koncem října převzal přímou správu nad touto autonomní oblastí Španělska. Správa má trvat do vzniku nové katalánské vlády, o jejímž předsedovi by měl katalánský parlament jednat do deseti pracovních dnů, tedy nejpozději 31. ledna. Dnes by měli katalánští poslanci zvolit vedení parlamentu, tedy jeho předsedu, dva místopředsedy a čtyři tajemníky. Předsedou se podle deníku El País nejspíš stane osmatřicetiletý Roger Torrent ze separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC). Opačný tábor, který je proti nezávislosti Katalánska a disponuje 57 hlasy ve 135členném parlamentu, zřejmě navrhne Josého Maríu Espeja.

Bulharský premiér představí priority Evropské unie pro následujícího půl roku

Priority bulharského předsednictví Evropské unie v příštích šesti měsících dnes v Evropském parlamentu vyloží premiér Bojko Borisov. Následovat má první z debat o budoucnosti Evropské unie s šéfy vlád členských států; dnes má v EP vystoupit irský premiér Leo Varadkar. Odpoledne se rozprava v EP soustředí na vliv ruské propagandy v členských zemích a údajné pokusy ovlivnit volby v některých zemích falešnými zprávami. Rusko se už dříve dostalo do podezření z manipulace prezidentských voleb v USA, ovlivňování britského referenda o vystoupení z Evropské unie či zasahování do krize kolem separatistických snah v Katalánsku.

Donald Trump je dle lékařů ve výborném stavu

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků zdravotní prohlídky amerického prezidenta, který podle Jacksona obstál i v testu poznávacích funkcí. Trumpovi by však podle lékaře prospěla méně tučná strava. Donald Trump podle lékaře váží přes 108 kilogramů a rád by pět až sedm kilogramů shodil. Jackson připustil, že by prezidentovi prospěla méně tučná strava a také by chtěl snížit hladinu cholesterolu. Trumpův krevní tlak je přitom 122/74 a vynikající je také stav jeho oběhové soustavy. Trump uspěl i v kognitivním testu, který měří poznávací funkce. Prezident uspěl ve všech 30 úkolech testu a normální je také jeho schopnost porozumět textu. O podstoupení kognitivního testu prý požádal sám Trump. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud