Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Emmanuel Macron dnes poprvé ve funkci francouzského prezidenta navštíví Velkou Británii. Bude tam na britsko-francouzském summitu jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou, mezi hlavní témata rozhovorů patří bezpečnostní otázky, migrace či obchod. Čína mezitím zveřejní údaje o tempu růstu své ekonomiky za loňský rok. Co dalšího se dnes děje za hranicemi Česka? 

Macron poprvé ve funkci prezidenta navštíví Velkou Británii

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes poprvé od svého zvolení navštíví britské ostrovy. Zúčastní se 35. Britsko-francouzského summitu, kde bude jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Hlavními tématy jejich debat bude vojenská spolupráce, koordinace zpravodajských služeb, obchod a migrační krize. Macron rovněž doufá, že se mu podaří změnit dohodu o pohraniční kontrole z roku 2003, v jejímž rámci mohou Britové provádět kontroly ve francouzském přístavním městě Calais.

 

Čína zveřejní tempo růstu své ekonomiky

Čína ve čtvrtek zveřejní růst svého hrubého domácího produktu za loňský rok. Analytici očekávají, že tempo růstu asijského tygra dosáhne 6.8 procent a překoná tak vládní cíl, který byl na úrovni 6.5 procenta. Stejný cíl přitom vláda vystavila i pro letošní rok, kdy by růstu měla pomáhat zejména zahraniční poptávka po čínském zboží i tamní spotřeba domácností. Na druhé straně, riziky pro čínskou ekonomiku v letošním roce představuje obchodní protekcionismus amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Biatlonistky čeká sprint Světového poháru v Anterselvě

Šest českých biatlonistek v čele s Veronikou Vítkovou se představí v dnešním sprintu Světového poháru v Anterselvě. Ženská reprezentace by i na nepříliš oblíbené italské trati ráda navázala na zlepšující se výsledky z posledních závodů. Z české nominace je největší favoritkou na umístění Vítková, která v neděli v Ruhpoldingu doběhla třetí v závodě s hromadným startem a navázala na tři týdny starou stejnou příčku ze sprintu v Oberhofu. Ve výběru pro čtvrteční závod, který odstartuje ve 14:15, jsou také Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Veronika Zvařičová a Lucie Charvátová.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744