Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Premiér Andrej Babiš se ve středu zúčastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Tam se setká se svým lucemburským či portugalským protějškem. Francie mezitím bude soudit muže, který během teroristických útoků z roku 2015 poskytnul útočníkům ubytování. Jde o první proces v souvislosti s atentáty, které si vyžádaly 130 lidských životů. Co dalšího se dnes děje za hranicemi Česka? 

Babiš se zúčastní ekonomického fóra v Davosu

Premiér Andrej Babiš se ve středu zúčastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Předseda české vlády má během své švýcarské návštěvy na programu několik bilaterálních schůzek – například s premiéry Lucemburska, Portugalska a s předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem. Na Světovém ekonomickém fóru vystoupí řada státníků, ve středu promluví například francouzský premiér Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová.

Francie bude soudit muže, který poskytl ubytování teroristům

V Paříži dnes začne proces s Jawadem Bendaoudem, který podle obžaloby v roce 2015 poskytl ubytování teroristům, z nichž nejméně jeden podle všeho útočil v Paříži 13. listopadu téhož roku. Jde o první proces v souvislosti s atentáty, které si vyžádaly 130 obětí. Bendaoud se brání, že o zločineckých úmyslech ubytovaných neměl potuchy. Pařížská prokuratura ale zastává opačný názor. Bendaoud ubytoval údajného strůjce pařížských útoků Abdelhamida Abaaouda s dvěma dalšími muži. Abaaoud se chystal o necelý týden poté odpálit s trhavinou při dalším útoku, tentokrát v pařížské obchodní čtvrti La Défense. Nakonec byl zabit spolu s dalšími dvěma osobami při policejním zátahu na pařížském předměstí Saint-Denis, kde se po atentátech ukrýval.

USA budou jednat o budoucnosti NAFTY

Ve středu se uskuteční již šesté kolo rozhovorů mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). To je podle amerického prezidenta jedna z nejhorších dohod, jakou kdy Spojené státy uzavřely, Trump usiluje o její zrušení či revidování. Zbylé země se snaží dohodu zachovat. „Pracujeme velmi tvrdě na tom, abychom našim sousedům na jihu ukázali, jak je NAFTA pro všechny zúčastněné výhodná,“ komentoval snahy vyjednávacích týmů kanadský premiér Justin Trudeau.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744