3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Kritizovaný krok Donalda Trumpa, kterým americký prezident zakázal na minimálně devadesát dní vstup do země občanům sedmi vybraných muslimských zemí, navzdory původním předpokladům těsná většina Američanů vítá. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Americké reakce na kontroverzní výnos Trumpa

Podle průzkumu agentur Reuters a Ipsos překvapivě větší část Američanů souhlasí se sporným výnosem prezidenta Donalda Trumpa, který zakázal na minimálně devadesát dní vstup do země občanům sedmi muslimských států. V anketě se pro možnost „silně souhlasí“ a „souhlasí“ vyslovilo 49 % dotázaných, nesouhlasících bylo 41 %. Zatímco 51 % republikánů se vyslovilo pro silný souhlas, s krokem silně nesouhlasí 53 % demokratů. Výzkumu se zúčastnilo z celkových 1 201 lidí 478 republikánů a 453 demokratů; zbytek tvořili nezávislí nebo nevyhranění.

Africké státy chtějí opustit Mezinárodní trestní soud

V rámci končícího summitu Africké unie (AU) v etiopské Addis Abebě se řada afrických států rozhodla vypovědět členství v Mezinárodním trestním soudu (ICC). Informaci přinesla tisková agentura AP s odvoláním na zdroj blízký AU a dvě nevládní organizace. Mnoho států si totiž stěžuje, že se ICC od svého vzniku v roce 2002 zaměřuje výhradně na africký kontinent. Dalším vadí, že tribunál stíhá i některé hlavy států, jako súdánského či keňského prezidenta. V posledních měsících příslušnost vypověděly Burundi, Gambie a Jihoafrická republika. Pravomoc ICC neuznává řada jiných států světa, jako například USA, Rusko, Čína nebo Izrael, Česká republika je členem od roku 2009.

Rada bezpečnosti je znepokojena děním na Ukrajině

Zhoršení situace na Ukrajině bedlivě sleduje Rada bezpečnosti OSN. V úterý večer vydala organizace prohlášení, ve kterém uvádí, že je eskalací napětí „hluboce znepokojena.“ Boje v posledních dnech dosáhly opět překvapivé intenzity, ze zhoršení se vzájemně obviňují Ukrajina a Ruská federace. Za znepokojivým vývojem jsou boje u obce Avdijivka, které vypukly v neděli a pokračovaly i v novém týdnu. Střet, v němž není stále jasné, která strana jej má na svědomí, si vyžádal minimálně jedenáct obětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud