Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Kritizovaný krok Donalda Trumpa, kterým americký prezident zakázal na minimálně devadesát dní vstup do země občanům sedmi vybraných muslimských zemí, navzdory původním předpokladům těsná většina Američanů vítá. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Americké reakce na kontroverzní výnos Trumpa

Podle průzkumu agentur Reuters a Ipsos překvapivě větší část Američanů souhlasí se sporným výnosem prezidenta Donalda Trumpa, který zakázal na minimálně devadesát dní vstup do země občanům sedmi muslimských států. V anketě se pro možnost „silně souhlasí“ a „souhlasí“ vyslovilo 49 % dotázaných, nesouhlasících bylo 41 %. Zatímco 51 % republikánů se vyslovilo pro silný souhlas, s krokem silně nesouhlasí 53 % demokratů. Výzkumu se zúčastnilo z celkových 1 201 lidí 478 republikánů a 453 demokratů; zbytek tvořili nezávislí nebo nevyhranění.

Africké státy chtějí opustit Mezinárodní trestní soud

V rámci končícího summitu Africké unie (AU) v etiopské Addis Abebě se řada afrických států rozhodla vypovědět členství v Mezinárodním trestním soudu (ICC). Informaci přinesla tisková agentura AP s odvoláním na zdroj blízký AU a dvě nevládní organizace. Mnoho států si totiž stěžuje, že se ICC od svého vzniku v roce 2002 zaměřuje výhradně na africký kontinent. Dalším vadí, že tribunál stíhá i některé hlavy států, jako súdánského či keňského prezidenta. V posledních měsících příslušnost vypověděly Burundi, Gambie a Jihoafrická republika. Pravomoc ICC neuznává řada jiných států světa, jako například USA, Rusko, Čína nebo Izrael, Česká republika je členem od roku 2009.

Rada bezpečnosti je znepokojena děním na Ukrajině

Zhoršení situace na Ukrajině bedlivě sleduje Rada bezpečnosti OSN. V úterý večer vydala organizace prohlášení, ve kterém uvádí, že je eskalací napětí „hluboce znepokojena.“ Boje v posledních dnech dosáhly opět překvapivé intenzity, ze zhoršení se vzájemně obviňují Ukrajina a Ruská federace. Za znepokojivým vývojem jsou boje u obce Avdijivka, které vypukly v neděli a pokračovaly i v novém týdnu. Střet, v němž není stále jasné, která strana jej má na svědomí, si vyžádal minimálně jedenáct obětí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744