Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump podle agentury AP vyhrožoval Mexiku, že pokud nezvládne boj se zločinci, USA tam pošlou ozbrojené síly. Ruského prezidenta čeká schůzka s maďarským premiérem Orbánem. A Britská vláda vydá bílou knihu o brexitu. Co ze zahraničních událostí by vám nemělo utéct?

Trump měl vyhrožovat Mexiku

Zvládejte lépe boj se zločinci, nebo na vaše území pošleme ozbrojené síly. Takové varování měl podle agentury AP vyslovit americký prezident Donald Trump v nedávném telefonátu s mexickým lídrem Enriquem Peňou Nietem. Hovor se týkal především stavby zdi na hranici obou zemí. Mexiko ale podobnou výhrůžku samo popírá, Bílý dům se oficiálně nevyjádřil. Nebylo by to však poprvé, co Trump kritizoval Mexiko kvůli bezpečnosti. V minulosti poukazoval na drogové kartely a se zločinností spojoval také imigranty nelegálně přicházející do USA.

Putin se sejde s Orbánem

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví maďarskou metropoli. V Budapešti bude jednat s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o rozšíření jediné tamní jaderné elektrárny Paks. Maďarsko dosud čeká na povolení z Bruselu pro dostavbu dvou bloků, kterou mají provést a financovat Rusové. Putinův poradce Jurij Ušakov naznačil, že maďarští partneři by se mohli podílet na projektech plynovodů obcházejících Ukrajinu. Jedna z větví plynovodu Nord Stream by mohla vést až do Maďarska.

Bílá kniha o brexitu

Britská vláda vydá tzv. bílou knihu o plánovaných podmínkách odchodu země z Evropské unie. Zákonodárci žádali před týdnem premiérku Theresu Mayovou, aby plán brexitu předložila před hlasováním parlamentu o návrhu zákona o jeho zahájení. Poslanci zákon schválili v prvním čtení ve středu. Definitivně by ho měli potvrdit za týden, Sněmovna lordů následně o měsíc později. Mayová chce spustit odchod z EU nejpozději koncem března.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1