Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Strany německé vládní konzervativní unie CDU/CSU dnes oficiálně nominují Angelu Merkelovou jako kandidátku na kancléřku do podzimních parlamentních voleb. Ministry zahraničí EU čeká v Bruselu jednání o dění na Ukrajině a v Libyii. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout? 

Nominace pro Angelu Merkelovou

Angela Merkelová se dnes oficiálně stane kandidátkou vládní CDU/CSU na kancléřku. V zářijových volbách bude svůj post obhajovat už potřetí. Nominaci provázely spory mezi CDU a CSU o migrační politiku. Kvůli rozdílným názorům na řešení uprchlické krize se vedení Křesťanskosociální unie (CSU) rozhodlo Merkelovou podpořit teprve nedávno. Necelých osm měsíců před volbami chtějí ale obě strany dát najevo, že rozpory z velké části překonaly a že stojí za kandidaturou Merkelové. Ta má podle analytiků „velmi dobré“ šance stanout počtvrté po sobě v čele německé vlády.

Ministři zahraničí EU budou jednat o dění na Ukrajině či o Libyi

Ve snaze zastavit migranty mířící do EU přes centrální Středomoří se z Libye po pátečním neformálním summitu evropského bloku na Maltě stává klíčová země. Evropa chce například více podporovat libyjskou pobřežní stráž a další složky organizované mezinárodně uznanou libyjskou vládou. Ministři dnes ale v Bruselu budou jednat hlavně o politickém dialogu s dalšími hráči v Libyi. Ten by měl po roce od vzniku vlády posílit její možnosti území státu efektivně spravovat.

Ministři se budou věnovat i sílícímu násilí na východě Ukrajiny. Očekává se zdůraznění dodržování mírových dohod z Minsku. Šéfové diplomacií by měli hovořit také o ukrajinských reformních snahách týkajících se makroekonomické stabilizace či změn v bankovním sektoru, v soudnictví i v jiných oblastech.

Nový výcvik NATO v Iráku

V Iráku dnes NATO zahajuje nový výcvik, který má naučit tamní bezpečnostní síly likvidovat výbušniny nastražené takzvaným Islámským státem. První část výcviku potrvá pět týdnů a zajišťuje ji 30 vojáků aliance. Společně s dalšími již probíhajícími výcviky aliance v Iráku má nový program posílit schopnost Iráčanů bojovat proti Islámskému státu a zajistit svou vlastní bezpečnost. „Nejlepší zbraní, kterou máme v boji proti terorismu, je formování místních sil,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744