Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Britský parlament dnes patrně schválí zákon o vystoupení Británie z Evropské unie. Ve Skotsku opět sílí podpora nezávislosti a na letištích v Berlíně a v Hamburku se stávkuje, ovlivní to i lety v Praze. Co se dnes bude dít ve světě?

Brexit na spadnutí

Britský parlament má dnes hlasovat o zahájení jednání s Evropskou unií o odchodu země z evropského bloku. Očekává se, že dolní sněmovna zákon schválí. Premiérka Theresa Mayová v pondělí vyzvala britské zákonodárce, aby se nesnažili čelit vůli britského lidu a neprosazovali změny zákona. Poslanci již před týdnem zákon podpořili v prvním čtení téměř pěti sty hlasy. Proti se nakonec postavil jediný konzervativní poslanec, přestože brexit dříve odmítala většina jeho stranických kolegů. U opozičních labouristů byla vzpoura znatelnější. Navzdory výzvě lídra Jeremyho Corbyna, aby podpořili zákon, v prvním čtení hlasovalo proti 47 jeho spolustraníků. Nyní by mohlo být rebelů ještě víc, ale vliv na výsledek hlasování to mít nebude.

Podpora skotské nezávislosti sílí

Po oznámení premiérky Theresy Mayové o rázném odchodu země z evropských struktur se podpora projektu skotské nezávislosti zvýšila. Po odečtení nerozhodných názorů se pro samostatnost Skotska vyslovilo 49 procent dotázaných, proti 51 procentům. Podle lednového průzkumu by pro nezávislost hlasovalo 45,5 procenta Skotů, proti 54,5 procenta.

Stávka na letištích

Stávka pozemního personálu letišť v Berlíně a Hamburku začala dnes nad ránem a potrvá téměř celé dopoledne. Protestní akce by se mohla dotknout i letů z Prahy a do Prahy. Na berlínských letištích Tegel a Schönefeld potrvá stávka od 5:00 do 11:00 hodin. V Hamburku začala o hodinu dříve. V německém hlavním městě bylo zrušeno 71 letů, většina ostatních bude mít zpoždění. Stávkou chtějí zaměstnanci obou letišť vyvinout tlak na zvýšení mezd. Verdi požaduje zvýšení mzdy pro až 2 tisíce zaměstnanců ze zhruba 11 na 12 eur na hodinu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744