Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Otrávený ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza se probral z kómatu, do kterého upadl poté, co zkolaboval ve vlaku cestou z přednášky o demokracii na Sibiři. Co dalšího ze světa by vám dnes nemělo uniknout, abyste byli v obraze?

Kara-Murza se probral z kómatu

Ruský opoziční politik a stranický kolega zavražděného Borise Němcova, Vladimir Kara-Murza, který byl na počátku února převezen na jednotku intenzivní péče s příznaky těžké otravy, se podle svého advokáta probral z bezvědomí. „Probral se z kómatu a začal komunikovat s manželkou. Nemůže sice hovořit, ale docela srozumitelně se vyjadřuje mrkáním,“ uvedl právník. Podle jeho slov se lékařům podařilo téměř úplně obnovit práci srdce jeho klienta, nadále se ale neobejde bez podpory umělých plic. Současný kolaps Kara-Murzy byl prakticky stejný jako ten první, který jej postihl před dvěma lety, hovoří se o podobnosti s případem Alexandra Litviněnka.

USA mají ministra spravedlnosti

Americký Senát schválil v poměru 52:47 hlasům Trumpova kandidáta na post ministra spravedlnosti, demokraté až na jednu výjimku hlasovali proti návrhu. Úřad tak bude zastávat dosavadní senátor z Alabamy a současně generální prokurátor Jeff Sessions. Současný prezident se mu odměnil navržením do funkce za to, že se v minulosti jako první ze senátorů za něj postavil. Sessions bývá kritizován za své konzervativní postoje, což se promítlo i při hlasování v Senátu, kdy se do něj opřela demokratka Elizabeth Warrenová. V minulosti zastával rovněž tvrdou linii ve vztazích s Ruskem, poté, co se přidal k Trumpovu táboru, se ale vyslovil pro normalizaci vztahů s Moskvou.

Začíná Berlinale

V německém hlavním městě začíná 67. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který spolu s Cannes a Benátkami patří mezi nejprestižnější akce svého druhu na starém kontinentu. Návštěvníkům, kterých má být podle předpokladů půl milionu, nabídne přehlídka na 400 filmů z celého světa. O sošku Zlatého medvěda, tedy hlavní cenu festivalu, se utká také polsko-česko-německý film oceňované polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Mimo to se v kategorii Berlinale Special představí snímek režiséra Julia Ševčíka Masaryk, v sekci Berlinale Retrospective restaurovaná verze české sci-fi klasiky Ikarie XB 1 a ve vedlejší kategorii Generation Kplus slovensko-česko-maďarský film režisérky Ivety Grófové Pátá loď.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link