Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump začíná po svém vstupu do úřadu narážet na řadu potíží. Proti jeho migračnímu dekretu se vyslovily další soudy, nově skončil jeho bezpečnostní poradce – kvůli těsným vazbám na Rusko. Co dalšího podstatného by vám nemělo uniknout?

Trumpovy potíže

Proti migračnímu dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa se vyslovil i soud ve Virginii, který zmrazil jeho platnost v rámci státu. Šéf Bílého domu navíc řeší i personální potíže. Ze své funkce po necelém měsíci odstoupil bezpečnostní poradce Michael Flynn, kvůli vazbám na Rusko. V rezignačním dopise, jehož kopii americká média zveřejnila, Flynn uvedl, že nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Podle deníku The Washington Post Flynn jednal ještě před prezidentskou inaugurací s Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil, později přes svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

Putinova klinika

Moskevské úřady schválily projekt výstavby luxusní kliniky, která bude pečovat o zdraví nejmocnějších lidí Ruska. Posledním krokem bylo schválení rozpočtu pro výstavbu, který odsouhlasila radnice ruského hlavního města. Výbor pro architekturu a městské plánování na internetu zveřejnil podrobné plány nové budovy. Ty ukazovaly pokoje pro šest hospitalizovaných pacientů, jakož i pokoje s jedním lůžkem pro izolovaného pacienta. Budova by měla mít přízemí a tři patra, ale plány nezachytily nejvyšší poschodí. To podle dokumentace, do níž Reuters dříve nahlédl, bude zahrnovat dva apartmány pro velmi důležité pacienty, každý o rozloze 200 metrů čtverečních. Výdaje kremelské správy na výstavbu a obnovu zdravotnické infrastruktury vzrostly podle oficiálních údajů v letech 2012 až 2016 o 200 procent, zatímco výdaje na státní péči o běžné Rusy vzrostly mnohem méně, dokonce zaostaly za inflací.

Hitlerův dvojník

Rakouští policisté zatkli pětadvacetiletého muže, který provokoval svým převlekem za diktátora Adolfa Hitlera. Imitátor někdejšího nacistického vůdce se několikrát objevil i v Hitlerově rodišti. Oslavování nacistického diktátora je v Rakousku trestným činem. Muž je nyní ve vazbě. Při zatýkání nekladl odpor, sdělil mluvčí hornorakouské policie, podle kterého se nejedná o nepříčetnou osobu. Zadržený byl spatřen před Hitlerovým rodným domem v hornorakouském městečku Braunau am Inn. Provokoval ale nejspíš i ve Vídni a Štýrském Hradci, uvedl deník Kurier. Poskytl také zřejmě rozhovor televizi, sdělil mluvčí prokuratury, která muže nechala zatknout. Rakouský parlament loni v prosinci schválil vyvlastnění Hitlerova rodného domu. Vláda jej chce zbourat, aby nepřitahoval neonacisty. Majitelka objektu se ale brání u ústavního soudu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link