Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump se setká ve Washingtonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Společně budou řešit bezpečnost Izraele a řešení konfliktu na Blízkém východě. Hlava USA ale nejspíš bude muset řešit i potíže na domácí půdě, týkající se kontaktů jeho lidí s ruskými agenty v průběhu kampaně. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Setkání Trump – Netanjahu

Donald Trump se v průběhu své kampaně opakovaně vyjadřoval silně proizraelsky a premiér Netanjahu byl jedním z prvních státníků, kteří se po jeho zvolení dočkali pozvání do Washingtonu. Americký prezident rovněž kritizoval řadu kroků předchozí administrativy v souvislosti s židovským státem, po volbách ale své výroky zmírnil, jak upozorňují izraelská média v souvislosti s židovskými osadami. Prezident je sice stále nepovažuje za překážku míru, budování nových osad nebo rozšiřování těch stávajících ale podle jeho slov „není dobré“, Trump bude nejspíš také muset řešit obvinění na vnitrostátní scéně. List New York Times totiž vypátral, že se v průběhu kampaně prezidentovi lidé opakovaně stýkali s ruskými agenty.

Přítel střelce ze San Bernardina se přizná

Pětadvacetiletý Enrique Marquez se před soudem přizná k poskytování pomoci pachatelům předloňského teroristického útoku v San Bernardinu. Muž koupil zbraně, kterými radikalizovaní muslimští manželé zaútočili v Kalifornii na vánoční besídku v sociálním centru a zavraždili 14 lidí. Marquez, který pod vlivem střelce ze San Bernardina Farooka, jenž byl jeho sousedem, přestoupil v roce 2007 na islám. Podle státního zástupce se navíc doznal k tomu, že spolu se svým přítelem Farookem, kterého spolu s manželkou policisté po útoku zastřelili, plánovali teroristické útoky už v minulosti. Útočit chtěli na škole ve svém domovském městě Riverside a uvažovali také o tom, že pomocí výbušnin paralyzují dopravu na jedné z kalifornských dálnic a následně budou střílet řidiče v kolonách. Muži hrozí 25 let za mřížemi.

Evropský parlament bude hlasovat o CETA

Na programu Evropského parlamentu je dnes závěrečné hlasování o obchodní dohodě s Kanadou, známé pod zkratkou CETA. V případě schválení dohody, která odstraňuje většinu celních poplatků mezi členskými státy Evropské unie a Kanadou, by nová pravidla mohla platit už od jara. Smlouvu, která má usnadnit a rozšířit vzájemnou obchodní výměnu a proud investic, podepsaly obě strany na konci října po více než pětiletém vyjednávání. Evropský parlament je posledním orgánem, jehož souhlas s textem dohody je nutný, aby mohla vstoupit v platnost. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744