Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Europoslanci rozhodnou, zda se zpřísní boj proti terorismu. Kontroly na hranicích EU by kvůli tomu nejspíš byly důkladnější. Rex Tillerson jako nový americký ministr zahraničí poprvé zasáhne do mezinárodních jednání a sejde se také se svým ruským protějškem. Co dalšího byste dnes měli sledovat?

Europoslanci budou hlasovat o nových opatřeních proti terorismu

Ve Štrasburku končí plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci budou hlasovat o nové protiteroristické směrnici či o zpřísnění kontrol na vnějších hranicích EU. Pokud schválí protiteroristickou právní úpravu, měly by být v členských státech považovány za trestné činy například cestování do zahraničí s cílem připojit se k teroristické skupině, účast na výcviku teroristů či veřejná obhajoba terorismu. Druhá norma by měla zpřísnit kontroly při vstupu a opuštění území EU. U každého cizince i občana zemí EU by měly úřady zjišťovat, zda pas či doklad totožnosti, kterým se prokazuje při vstupu na území EU i cestě mimo unii, není evidován v databázi ukradených či ztracených dokladů.

Nový americký ministr zahraničí se poprvé zapojí do mezinárodních jednání

V německém Bonnu se sejdou ministři zahraničí zemí G20. Na setkání se poprvé představí také nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Ten je bývalým ředitelem ropného gigantu Exxon Mobile. Jeho nástup do úřadu proto provázely kontroverze a objevilo se podezření o jeho těsných kontaktech v Rusku. Ještě před jeho nástupem do úřadu navíc rezignovali nejvýše postavení úředníci ministerstva zahraničí, kteří s ním odmítli spolupracovat. Na okraj dnešního jednání se Tillerson sejde i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Jihoafrický soud bude jednat o Krejčířovi

Jihoafrický soud by měl projednávat kauzu, ve které je Radovan Krejčíř spolu s dalšími čtyřmi lidmi obžalován z podílu na víc než tři roky staré vraždě libanonského dealera drog Sama Issy. Krejčíř je nyní umístěn do přísně střežené věznice ve městě Kokstad, ve které si údajně své tresty v celách po jednom odpykávají ti nejhorší zločinci. Krejčíř je zde kvůli trestu 35 let vězení za pokus o vraždu, únos a za své zapojení do drogového byznysu a opakovaně si stěžuje na zdejší podmínky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744