Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Trump na příští týden ohlásil vydání dalšího imigračního výnosu a v Mnichově začíná třídenní bezpečnostní konference, kde vystoupí americký viceprezident Mike Pence nebo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jaké zprávy ze světa se dnes vyplatí sledovat?

Odvolací soud v USA už nejedná o Trumpově imigračním výnosu

Americký odvolací soud zastavil projednávání sporu o dočasné omezení vstupu do USA pro lidi ze sedmi převážně muslimských zemí, které spustil exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa. Reagoval na Trumpovo prohlášení, že příští týden vydá další protiimigrační dekret, který nahradí ten původní. O plánovaném výnosu informovalo také ministerstvo spravedlnosti, které zároveň uvedlo, že by se odvolací soud už neměl věnovat přehodnocení verdiktu, který ponechal původní Trumpovo nařízení zmrazené. 

V Mnichově startuje bezpečnostní konference

Tradiční mnichovská bezpečnostní konference, které se účastní desítky vládních představitelů a špičky diplomacie, by se měla věnovat především transatlantickým vztahům a otázkám spojeným se zahraniční politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Konference bude trvat tři dny a nejočekávanějším bodem programu je sobotní projev amerického viceprezidenta Mikea Pence. Pro řadu evropských politiků je to vůbec první možnost osobního setkání s vrcholnými představiteli nové americké administrativy. Kromě Pence zde nebude chybět také ministr obrany James Mattis, ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly ale také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dalšími tématy konference má být situace v Sýrii a na Ukrajině.

Tropickou bouři na Mosambiku nepřežilo nejmíň sedm lidí

Mosambik, který zachvátila tropická bouře Dineo, hlásí v důsledku přírodní katastrofy nejméně sedm obětí. Na 130 000 lidí jednoho z nejchudšího státu světa, který se potýká s hospodářskou krizí, přišlo o střechu nad hlavou. Bouře do země jihovýchodní Afriky dorazila ve středu a provázel ji silný déšť a vítr o rychlosti víc než 100 kilometrů v hodině. Bouře začíná slábnout a přesouvá se dál do vnitrozemí, hrozí zde ale záplavy. Zasáhnout by mohla také Jihoafrickou republiku a Zimbabwe.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744