Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký viceprezident Mike Pence pokračuje v evropském turné. Sejde se s představiteli Evropské unie a Severoatlantické aliance. Očekává se, že pravděpodobně Evropu znovu ujistí o trvajícím odhodlání Spojených států dodržet své závazky vůči evropským spojencům. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Americký viceprezident v Evropě

Pence je v Bruselu od neděle, jednal už s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Dnes se sejde se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem, Evropské komise Junckerem a s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Americký viceprezident během evropského turné rozptyluje obavy spojenců o plnění amerických závazků v NATO, které vyvstaly po výrocích nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Zároveň ale zdůrazňuje, že členové NATO by měly urychleně začít do své obrany více investovat, ideálně doporučená dvě procenta hrubého domácího produktu.

Předávání Oscarů a imigrační výnos

Dva syrští záchranáři z takzvaných Bílých přileb, o nichž je stejnojmenný film nominovaný na Oscara, dostali víza pro vstup do Spojených států. Zatím se ale nerozhodli, zda na ceremoniál, který se uskuteční tuto neděli, pojedou. Stále se totiž kvůli imigračnímu výnosu amerického prezidenta obávají komplikací na letišti v USA, řekli to agentuře AFP.

Takzvané Bílé přilby vznikly v roce 2013 v Sýrii. Jejich členové jsou dobrovolníci, kteří pomáhají zachraňovat obyvatele válkou zmítané blízkovýchodní země, působili především na územích kontrolovaných povstaleckými skupinami. „Ten film už je pro nás historií. Ale doufáme, že Oscara dostaneme, protože by to Bílým přilbám dalo morální podporu. Ukázalo by se tak, že jejich oběti nebyly zbytečné,“ uvedl šéf Bílých helem Raíd Sálih.

Vyšetřování vraždy Kim Čong-nama pokračuje

Malajsie si předvolala velvyslance KLDR kvůli jeho výrokům, které souvisí s vyšetřováním vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama. Velvyslanec na páteční tiskové konferenci naznačil, že malajsijská vláda má „co skrývat“ a tvrdil, že Malajsie uzavřela tajné dohody s „někým z vnějšku“.

Malajsijské úřady mezitím provádějí druhou pitvu těla Kim Čong-nama. První podle nich nepřinesla jasné výsledky. Předpokládá se, že bratr severokorejského diktátora byl otráven neznámou jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje, když minulé pondělí čekal na svůj let na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744