Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Malajsie má další dva podezřelé z vraždy Kim Čong-nama a výroční zpráva Amensty International kritizuje světové politiky za šíření strachu a nenávisti a konkrétně Česko za výpady proti migrantům. Jaké další zprávy se dnes vyplatí sledovat?

Malajsie dopadla další podezřelé z Kimovy vraždy

Malajsijské úřady mají další dva podezřelé z vraždy Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora. Oba skočili u výslechu. Jeden z nich je druhým tajemníkem velvyslanectví Severní Koreji v Malajsii. Druhý je napojený na severokorejskou leteckou společnost Air Koryo. V souvislosti s vraždou už malajsijská policie zatkla dvě ženy, přítele jedné z nich a minulý pátek Severokorejce Ri Čong-čchola, který žije v Malajsii. Policie pátrá po dalších čtyřech občanech Severní Koreje, kteří z Malajsie odjeli v pondělí, kdy byl Kim Čong-nam otráven.

Americký ministr zahraničí se shodl s Pekingem na nutnosti řešit hrozbu KLDR

Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson se během včerejšího telefonického rozhovoru s předním čínským diplomatem Jang Ťie-čchem shodl, že je potřeba řešit hrozbu, kterou pro světovou bezpečnost představuje severokorejský režim. Obě země považují za rostoucí nebezpečí jaderný program a vývoj balistických střel Severní Koreji. Mluvili také o obchodních vztazích a o možné spolupráci v boji proti terorismu a nadnárodní kriminalitě.

Politici šíří strach a nenávist vůči běžencům, tvrdí zpráva AI

Dodržování lidských práv ve světě se v loňském roce výrazně zhoršilo, uvádí ve své výroční zprávě lidskoprávní organizace Amnesty International. Podle AI za to mohou politici, kteří používají rétoriku strachu a nenávisti podobné té z 30. let dvacátého století. „Ať už se jedná o Trumpa, (maďarského premiéra) Orbána, (tureckého prezidenta) Erdogana nebo (filipínského prezidenta) Duterteho, stále více politiků, kteří se označují za bojovníky proti establishmentu, se ohání agendou, která z jedněch činí honicí psy a z jiných obětní beránky,“ uvedl generální tajemník AI Salil Shetty. Česko zpráva kritizuje za výpady proti migrantům a lidem, kteří jim pomáhají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744