Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Vyhlašování nejprestižnějších filmových cen světa proběhlo v noci na pondělí v Los Angeles. Favorizovaný muzikál La La Land si Oscara pro nejlepší film neodnesl, ačkoliv byl nejprve vítězem vyhlášen. Ukázalo se totiž, že šlo o omyl. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Vyhlašování Oscarů

V Los Angeles tradičně v noci na pondělí proběhlo slavnostní vyhlašování filmových cen Oscar. Nejvíce sošek si odnesl muzikál La La Land, mimo jiné za režii pro Damiena Chazellea a pro nejlepší herečku v hlavní roli, Emmu Stoneovou. Tvůrci snímku se nakrátko radovali i z ceny za nejlepší film roku, záhy se ale ukázalo, že se herec Warren Beatty při vyhlašování spletl a nejdůležitější ocenění tak po korekci získal snímek Moonlight. Ten pojednává o dospívání homosexuálního černošského chlapce ve Spojených státech. Cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli získal mladší bratr slavného herce Casey Affleck, za účinkování ve vedlejších úlohách byli oceněni Mahershala Ali a Viola Davisová.

Fúze LSE a Deutsche Börse

Před rokem se veřejnost poprvé dozvěděla o plánech na fúzi burzovních společností LSE (London Stock Exchange) a Deutsche Börse. Projekt ale možná nakonec nebude moct být realizovaný. Experti z LSE se vyjádřili ve smyslu, že spojení jejich firmy s německou společností nejspíše neschválí Evropská komise. Londýnský gigant totiž nehodlá přistoupit na požadovaný prodej většinového podílu v jedné ze svých divizí. Komise po LSE požaduje, aby prodala svůj 60procentní podíl v platformě pro elektronické obchodování s dluhopisy MTS. Tento požadavek LSE považuje za nepřiměřený a domnívá se, že prodej podílu by byl obtížně proveditelný a poškodil by její aktivity. Firma rovněž uvedla, že bude i nadále pracovat na realizaci spojení s Deutsche Börse. Dodala však, že tato fúze nebude možná, pokud komise nezmění svůj postoj. Evropská komise se ke zprávě LSE odmítla vyjádřit.

Alegorický vůz vjel do lidí

Po víkendu, kdy ve třech případech vjel vůz do lidí v Německu, Velké Británii a USA, nehoda poznamenala také tradiční karneval v Riu de Janeiru. Na začátku vystoupení nejlepších škol samby se jeden z alegorických vozů vymkl kontrole a vjel do davu přihlížejících návštěvníků. Zraněno bylo nejméně osm lidí, z toho dva těžce. O teroristický útok se nejednalo, obsluha vozu nad ním ztratila kontrolu v důsledku deště. Agentura AP přinesla svědectví jednoho z účastníků, kterého vůz minul jen o pár centimetrů. „Bylo to velmi rychlé. Viděl jsem, jak bylo zraněno několik novinářů fotografujících v blízkosti vozu. Nevzpomínám si, kdy jsem tu naposledy viděl nehodu,“ řekl muž novinářům.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1