Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký senát schválil miliardáře Wilbura Rosse navrženého prezidentem Donaldem Trumpem na post ministra obchodu. Zatímco někteří jiní kandidáti na důležité posty prošli schvalovacím procesem pouze těsně, Ross si připsal jednoznačný výsledek. Co dalšího se vyplatí dnes vědět?

Ross ministrem obchodu

Miliardář Wilbur Ross bude zastávat pozici ministra obchodu Spojených států, jednoznačnou většinou 72 ku 27 hlasům o tom rozhodl v noci na úterý americký Senát. Nastupující ministr na svou stranu na rozdíl od jiných členů Trumpova kabinetu dokázal naklonit kromě republikánů i nemalou část demokratů. Muž, který v průběhu svého nominačního slyšení ostře napadl čínský protekcionismus, za svůj prvořadý úkol považuje analýzu obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem, kterou Trump vytrvale kritizuje. Za svůj cíl rovněž označil zvýšení vývozu a posílení americké energetické soběstačnosti. Ross je stejně jako někteří další členové Trumpova vládního týmu dolarový miliardář, hodnotu jeho jmění agentura AP odhaduje na 2,9 miliardy dolarů (přes 70 miliard korun). Díky svým obchodům udržuje styky po celém světě, což jeho stoupenci vnímají jako výhodu pro budoucnost amerického zahraničního obchodu, zatímco kritici varují před nebezpečím střetu zájmů.

Ženy obviněny z vraždy Kim Čong-nama

Dvě ženy, které byly zadrženy v Kuala Lumpuru v souvislosti s vraždou bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una budou obviněny z vraždy. Kim Čong-nama zabil 13. února na tamním letišti nervový plyn VX. Obě zadržené, Indonésanka a Vietnamka se údajně domnívaly, že jde o pouhý žert natáčený skrytou kamerou. Pokud se jejich vina prokáže, čeká ženy trest smrti. Malajští vyšetřovatelé tvrdí, že ženám jed poskytli čtyři Severokorejci, kteří v den vraždy z Malajsie odjeli. V případu byli zadrženi ještě další dva podezřelí - jeden z nich je na svobodě na kauci a další zůstává ve vazbě.

Francouzská petice za Baracka Obamu

Petici za kandidaturu Baracka Obamy na pozici prezidenta Francie podepsalo už přes 42 000 lidí. Cílem organizátorů podpisové akce je shromáždit do 15. března milion přívrženců a přesvědčit tak v pořadí čtyřiačtyřicátého prezidenta Spojených států, aby kandidoval ve Francii. Organizátoři recesistické akce svůj krok zdůvodňují tím, že Obama má pro práci francouzského prezidenta nejlepší životopis na světě. A domnívají se, že vzhledem k očekávanému masivnímu hlasování části francouzských voličů pro představitelku francouzské krajní pravice Marine Le Penovou by bylo nejlepší lekcí demokracie zvolit do čela Francie cizince. Zřizovatelé stránky uvádějí, že „Francouzi jsou připraveni učinit radikální rozhodnutí,“ a že petice jim radikální nápad nabízí. Navrhují skoncovat s nynější pátou republikou po praktickém pětiletém bezvládí nynějšího prezidenta Françoise Hollandea a nastolit šestou republiku, která by „dostala Francii z letargie.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744