Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera je prezident USA Donald Trump mimořádně znepokojen únikem dokumentů CIA, které zveřejnil server WikiLeaks. Obavy vyjádřily rovněž samy zpravodajská služby. Co dalšího se děje ve světě?

Únik ze CIA

Server WikiLeaks zkraje týdne uveřejnil téměř osm tisíc dokumentů, které poodhalují činnost CIA v letech 2013 až 2016. Spojené státy se teď obávají, že mohou být informace zneužity. Zpravodajská služby se vyjádřila, že má strach z ohrožení životů svých agentů, znepokojený je i prezident země Donald Trump. Nová americká vláda hodlá být vůči původcům úniku informací nesmlouvavá, řekl mluvčí. "Kdokoli pustí na veřejnost utajovanou informaci, bude čelit nejpřísnějším zákonům. Po takových lidech půjdeme a budeme je stíhat s plným využitím právních možností," řekl Spicer. Mluvčí odmítl potvrdit pravdivost tvrzení obsažených v publikovaných dokumentech. Poukázal nicméně na to, že k jejich úniku došlo ještě za dřívější vlády Baracka Obamy. Také CIA odmítla potvrdit či vyvrátit pravost zveřejněných dokumentů, které byly představeny jako manuály pro špehování mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení.

Ropa na letošním minimu

Ceny ropy klesly na letošní minimum, odborníci spatřují důvod v nečekaně rychle rostoucím stavu zásob USA. Severomořská ropa Brent uzavřela obchodování s poklesem o více než pět procent na 53,11 dolaru za barel. Během dne sestoupila až na 52,93 USD, nejníže od 8. prosince. Americká lehká ropa WTI se dnes dostala nejníže od 15. prosince, obchodování zakončila se ztrátou 5,4 procenta na 50,28 dolaru za barel. Americký Úřad pro energetické informace dnes oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 8,2 milionu barelů na rekordních 528,4 milionu barelů. Přírůstek zásob byl zhruba čtyřnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o pouhé dva miliony barelů. Zásoby se zvýšily již devátý týden za sebou. "Trh momentálně rozhodně není v deficitu, zásob je dost," uvedl analytik Eugen Weinberg ze společnosti Commerzbank.

Summit EU řeší Balkán

Premiéři a prezidenti členských států Evropské unie budou v rámci dnešního summitu jednat mimo jiné o zhoršující se situaci na západním Balkánu. Diplomaté upozorňují, že v hlavních městech i v evropských institucích roste znepokojení z vývoje v oblasti v posledních měsících. Jedním ze znepokojivých prvků dění je rostoucí vliv takzvaných třetích hráčů v regionu, což znamená Rusko, ale rovněž Turecko. Summit se bude tamější situací zabývat také proto, aby dotčeným státům naznačil, že na ně EU nezapomněla a do budoucna s nimi počítá.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744