Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Začíná soud s bývalým nejhledanějším teroristou světa, který pobýval i v Československu. JAR chce povolit obchod s rohy nosorožců, v Rumunsku trvají protesty. Co se dnes ve světě sledovat?

Soud s bývalým nejhledanějším teroristou světa

Ve Francii začíná soudní proces s venezuelským teroristou Ilyichem (Iljičem) Ramírezem Sánchezem kvůli atentátu v centru Paříže v roce 1974. Sedmašedesátiletý muž, který je známý spíše pod přezdívkami Carlos či Šakal, si již ve Francii odpykává doživotní vězení za řadu vražd a útoků, které v zemi spáchal nebo zorganizoval. Carlos bude nyní u soudu čelit obvinění, že v září 1974 v pařížském nákupním centru ručním granátem zabil dva lidi a dalších 34 zranil. V 70. a 80. letech se skrýval mimo jiné v řadě tehdejších komunistických zemí a několikrát přicestoval i do Československa.

JAR chce povolit obchodování s rohy nosorožců

Jihoafrická vláda plánuje vnitrostátně povolit obchodování s rohy nosorožců a umožnit jejich omezený vývoz. Ochránci přírody po celém světě s návrhem nesouhlasí a upozorňují na to, že pytláci v posledních letech kvůli rohům zabili rekordní počet nosorožců. Nový návrh zákona by po schválení umožnil cizincům s povolením vyvézt z JAR maximálně dva nosorožčí rohy a to jen v případě, že budou určeny pro „vlastní využití". Kritici však tvrdí, že vyvezené rohy by bylo těžké časem dohledat a pravděpodobně by se objevily na aukcích.

V Rumunsku se stále demonstruje

Kolem 2000 lidí demonstrovalo v neděli večer v Bukurešti na podporu rumunské protikorupční prokuratury DNA. Účastníci pochodu odmítli také znovu vládní návrh na omilostnění úplatkářů. Jde o pokračování série protestů proti sociálnědemokratickému kabinetu premiéra Sorina Grindeanua. Nespokojení občané se shromáždili před vládními úřady a následně se vydali do ulic metropole. Někteří nesli rumunské vlajky a provolávali hesla jako „rezignace", „nevzdáme se" nebo „vy zloději".