Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Prezident Donald Trump podle informací amerických médií zmocnil CIA k bezpilotním náletům na podezřelé z terorismu. Podle některých by takový krok mohl způsobit nárůst stávajícího napětí mezi americkou armádou a tajnými službami. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Trump proti teroru

Podle informací amerického listu The Wall Street Journal vydal prezident Donald Trump tajné službě CIA povolení k bezpilotním náletům na podezřelé z terorismu. Trumpův předchůdce Obama v tomto směru pravomoci tajných služeb omezil. Deník takové nařízení označil za jasný odklon od dosavadního přístupu v duchu spolupráce. Obama jako standard určil postup, kdy CIA využívala své bezpilotní letouny a další zpravodajské zdroje k určení místa pobytu radikálů, samotný útok pak provedla armáda. Zmíněné zmocnění armády k náletům mělo zvýšit transparentnost a odpovědnost. CIA, která jedná pod zpravodajským krytím, například nemusela zveřejňovat bilanci zabitých teroristů a civilistů, naopak armáda je nucena většinu informací volně poskytnout. Pentagon a ani CIA zprávu deníku nekomentovaly.

Brexit může začít

Britský parlament v pondělí pozdě večer schválil zákon potřebný k zahájení procesu brexitu. K odsouhlasení návrhu došlo poté, co Sněmovna lordů deklarovala, že nebude nadále trvat na dvou dodatcích, které předtím k návrhu připojila, a které Dolní sněmovna zamítla. Ministr pro brexit upozornil, že parlament podpořil vládu v jejím odhodlání opustit struktury Evropské unie a potvrdil, že by měl být proces zahájen do konce března. Aby zákon vešel definitivně v platnost, musí jej podepsat královna Alžběta II., britský tisk se shoduje, že k tomu pravděpodobně dojde bhem dnešního dopoledne.

Europarlament o zbraních

Poslanci Evropského parlamentu se na svém dnešním pravidelném zasedání budou zabývat zpřísněním přístupu ke střelným zbraním, Česká republika má k novele řadu výhrad a například ministr vnitra Milan Chovanec naopak prosazuje přijetí ústavní změny, která by přístup k nim usnadnila. Ačkoliv mají čeští europoslanci podle vlastních slov k návrhu připravenou řadu změn, lze jen stěží očekávat, že by se výrazněji prosadili. Česko totiž v daném bodě postrádá v Evropském parlamentu silného spojence.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1