Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Nizozemsku se konají parlamentní volby. Souboj o první místo dle průzkumů svede nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse s vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Havajský federální soud rozhodne o stížnosti na nový protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledek je podle amerických médií nejistý. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout? 

Parlamentní volby v Nizozemsku

Podle posledních průzkumů by lidovci mohli obdržet 27 mandátů ve 150členném parlamentu a Wildersova Strana pro svobodu 24 křesel. Nizozemské volby tak možná nebudou mít, pokud jde o předpoklad vytvořit stabilní koaliční vládu, jasného vítěze. Do parlamentu by se mohlo celkem dostat sedm politických stran a očekává se, že pro vytvoření vládní koalice bude zapotřebí aspoň pětičlenné uskupení. Koaliční jednání tak mohou být dlouhá a únavná a Wilders z nich možná odejde jako poražený.

Nový Trumpův protiimigrační dekret u soudu

Oproti prvnímu dekretu, který soudy zrušily, nové Trumpovo nařízení víc respektuje zákony USA a má tak dle médií vyšší šance obstát v soudní při. Soudce Derrick Watson by měl o osudu nařízení rozhodnout poté, co vyslechne argumenty obou stran. Havajská prokuratura tvrdí, že dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA a pozastavuje americké přistěhovalecké programy, je stejně diskriminační jako lednové nařízení. Rozlišuje přistěhovalce podle víry, a není proto v souladu s ústavou.

K havajské stížnosti se připojily státy Washington, Kalifornie, Maryland, Massachusetts a Oregon, podpořil ji i ministr spravedlnosti státu New York Eric Schneiderman stejně jako 20 organizací, firem a škol města New York.

Bývalá jihokorejská prezidentka jde k výslechu

Jihokorejská prokuratura předvolala prezidentku Pak Kun-hje k výslechu v korupční kauze, která vedla k jejímu sesazení. Uskutečnit by se měl příští týden ve středu. Bývalou hlavu státu nyní již nechrání imunita a může být trestně stíhána, protože ji minulý týden jihokorejský ústavní soud definitivně zbavil moci. Prokuratura ji viní z úplatkářství, vydírání a zneužití moci. Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal minulý týden.