Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

I nový protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který měl začít platit od půlnoci, narazil na problémy s justicí. Federální soud na Havaji ve středu pozastavil jeho platnost, hlava státu i ministerstvo spravedlnosti rozhodnutí ostře kritizují. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Pozastavení  Trumpova nového dekretu

První protiimigrační dekret Donalda Trumpa přes americké soudy neprošel, justice teď zablokovala i ten druhý, který zakazuje vstup do země občanům šesti převážně muslimských států – Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie s tím, že dříve vydaná víza zůstávají v platnosti. V účinnost měl vstoupit původně dnes, rozhodnutí soudu na Havaji ale platnost předběžně pozastavilo pro celé Spojené státy.

Verdikt ostře kritizuje jak samotný prezident, který jej označil za bezprecedentní soudní přestřelek, tak ministerstvo spravedlnosti. „Tento verdikt nás v očích ostatních oslabí,“ řekl Trump s tím, že je připraven se bránit a případ dovést třeba i k nejvyššímu soudu. „A my vyhrajeme.“ Ministerstvo spravedlnosti pak uvedlo, že je připraveno výnos bránit před soudem, jelikož dekret podle něj spadá do prezidentovy pravomoci chránit bezpečnost země.

Wilders uznal porážku

Nizozemský krajně pravicový populista Geert Wilders byl černým koněm tamních parlamentních voleb. Naděje, které do jeho protiislamisticky zaměřené strany část obyvatel vkládala, se ale nepotvrdily. Ve volbách zvítězili lidovci premiéra Marka Rutteho, Wilders už porážku uznal. Populistu sice těší nová křesla v parlamentu, s výsledkem jako takovým ale spokojen není.

„Patříme rovněž mezi vítěze voleb, získali jsme nová křesla,“ řekl Wilders s odkazem na odhady i první výsledky, podle kterých si jeho Strana pro svobodu oproti stávajícím 15 mandátům o několik poslanců polepšila. „Vítězství ale není takové, v jaké jsme doufali,“ dodal. Šéf Strany pro svobodu již ve středu po zveřejnění prvních odhadů svým voličům na Twitteru za hlasy poděkoval a Ruttemu vzkázal, že se ho ještě nezbavil.

EP o politických vězních

Evropský parlament se na svém dnešním zasedání bude věnovat politickým vězňům z řad Ukrajinců a krymských Tatarů. Očekává se, že v rezoluci, na které se podíleli i čeští europoslanci, odsoudí Rusko a vyzve Moskvu k ukončení represí a propuštění vězňů. Jména tří desítek z nich jsou zmíněna v dokumentu.

Patrně nejznámějším ukrajinským vězněm v Rusku je filmový režisér Oleg Sencov, kterého ruský soud v srpnu 2015 odsoudil za údajný terorismus na 20 let. Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International byl soud nespravedlivý a rozsudek se opíral o doznání vynucená mučením. Jsou i méně známé oběti. V předvečer debaty předstoupili před novináře ve Štrasburku krymští Tataři. "Můj syn, sedmadvacetiletý Mustafa, je už skoro dva roky ve vazbě, protože se před anexí zúčastnil mítinku za jednotnou Ukrajinu," postěžoval si Bekir Dehermedži. Ruské úřady a justiční orgány na Krymu podle něj dělají vše, aby Tataři buď mlčeli, anebo opustili vlast.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744