Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropa vyhlíží schůzku Angely Merkelové a Donalda Trumpa. Německá kancléřka bude s americkým prezidentem jednat o Sýrii, Rusku nebo budoucnosti NATO. Dotknout by se měli i obchodních vztahů mezi USA a Evropskou unií. Co dalšího byste dnes měli sledovat?

Merkelová letí za Trumpem

Měli se setkat už v úterý, kvůli počasí však německá kancléřka Angela Merkelová cestu do Washingtonu odložila. S novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem tak bude jednat až dnes. Proberou řadu témat. Na programu bude situace v Sýrii, vztahy s Ruskem a Čínou nebo vzájemné hospodářské vazby. Merkelová hodlá dát najevo, že Německu záleží na volném obchodu. Jakoukoli obchodní dohodu s Washingtonem přitom chce Berlín uzavřít jen spolu se zbylými členskými státy EU. Trump by dal přednost dvoustranným dohodám. Bavit se budou i o další spolupráci v rámci NATO. Ohledně Trumpova postoje k alianci panují v Evropě kvůli prezidentovým výrokům obavy.

Trumpova exporadce vypláceli Rusové

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn dostal v prosinci 2015 od ruské státní televize Russia Today přes 33 tisíc dolarů (825 tisíc korun) za účast v jejím pořadu. Další tisíce obdržel na pokrytí výloh a za jiné podobné akce. Vyplývá to z dokumentů, které ve čtvrtek ve Washingtonu zveřejnil výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled a vládní reformu. Podle expertů může jít ze strany Flynna o porušení zákona. Americké úřady považují Russia Today za nástroj kremelské propagandy. Prezident Donald Trump v únoru Flynna zbavil funkce, když se ukázalo, že o svých vazbách na Rusko mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

Francouzi Fillonovi nevěří

Podle tří čtvrtin Francouzů by měl konzervativní pravicový kandidát na prezidenta François Fillon odstoupit z boje o post hlavy státu. O průzkumu veřejného mínění informovala rozhlasová stanice France Info. Výsledek podle ní dokazuje, jak špatnou pověst má Fillon ve společnosti po sérii finančních skandálů. Fillona v úterý francouzská justice obvinila ze zpronevěry. Ve čtvrtek se vyšetřování rozšířilo o kauzu darovaných luxusních obleků. Navzdory ztrátě popularity nehodlá Fillon z voleb odstoupit. Průzkumy ale naznačují, že skončí už v prvním kole hlasování 23. dubna.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link