Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Výbor pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů zahájí veřejné slyšení ve vyšetřování údajných ruských zásahů do loňské předvolební kampaně. Řešit bude také tvrzení prezidenta Donalda Trumpa o jeho údajném odposlouchávání, které měl podle něj nařídit loni Barack Obama. Co dalšího byste dnes měli sledovat?

Hackerské útoky v Kongresu

Slyšení se má zúčastnit i ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Republikánský šéf výboru Devin Nunes od něj bude chtít slyšet, jestli existuje nějaký důkaz o tom, že Obama nařídil během volební kampaně odposlechy Trumpova sídla v jeho newyorském mrakodrapu Trump Tower. Vzhledem k dosavadním závěrům řady politiků i činitelů bezpečnostních orgánů, kteří Trumpovo tvrzení zpochybnili, se všeobecně očekává, že slyšení nepřinese žádný důkaz proti bývalému prezidentovi.

Podle Nunese, který patřil do Trumpova týmu zajišťujícího předání moci s Obamou, se dosud neobjevily ani žádné indicie o tajné spolupráci Ruska a volebního týmu prezidenta Donalda Trumpa během loňské kampaně. Ruští hackeři se údajně prostřednictvím zásahů do kampaně demokratů snažili pomoci republikánskému kandidátu Donaldu Trumpovi.

Ve Francii budou debatovat kandidáti na prezidenta

Francouzská televizní stanice TF1 odvysílá v přímém televizním přenosu debatu pěti kandidátů na prezidenta, kteří mají podle průzkumů veřejného mínění největší podporu voličů. Kromě jednoznačných favoritů, kteří zřejmě postoupí do druhého, květnového kola volby – centristy Emmanuela Macrona a vůdkyně nacionalistů Marine Le Penové – to bude zástupce konzervativní pravice François Fillon, socialista Benoît Hamon a zástupce radikálnější levice Jean-Luc Mélenchon. Na francouzského prezidenta letos kandiduje celkem 11 místních politiků, kteří získali potřebných alespoň 500 podpisů od volených zástupců.

Senát USA projedná Trumpova kandidáta do nejvyššího soudu

Senátní výbor pro soudnictví začne jednat o kandidátovi na uvolněné místo soudce nejvyššího soudu USA Neilu Gorsuchovi.  Gorsuch má nahradit konzervativního soudce Antonina Scaliu, po jehož loňském úmrtí zbylo z plného počtu devíti členů jen osm, což rozhodovací schopnosti nejvyššího justičního orgánu Spojených států omezuje. Zatímco většina republikánů jeho nominaci podporuje, demokraté mají výrazné výhrady a chystají se jej podrobit tvrdému nominačnímu slyšení.

Slyšení ve výboru je prvním krokem ve schvalovacím procesu. Pokud výbor Gorsuchovu nominaci podpoří, postoupí věc senátnímu plénu, které společným hlasováním kandidaturu posoudí. Republikáni chtějí, aby byl Gorsuch do funkce schválen do dubna. Složení soudu by se tím vychýlilo ve prospěch konzervativců, což by prezidentu Trumpovi mohlo pomoci při odvolání stran imigračních dekretů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744