3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ve skotském parlamentu začne debata o novém referendu o nezávislosti. Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka dostane vlastní pracovnu v západním křídle Bílého domu a šéf americké diplomacie asi vynechá jednání s kolegy z NATO. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Ivanka Trumpová v Bílém domě

Trumpová sice dostane svoji pracovnu, nebude mít ale žádnou oficiální funkci ve vládě svého otce a nebude pobírat mzdu. Její právní zástupce a poradce pro otázky etiky Jamie Gorelick však uvedl, že bude mít přístup i k utajovaným informacím. K dispozici dostane také vládní komunikační přístroje.

Po boku Donalda Trumpa se Ivanka objevuje při řadě oficiálních i neoficiálních příležitostí. Naposledy se účastnila například jednání Trumpa s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a podnikateli. Vedle Trumpa se často objevuje také Ivančin manžel Jared Kushner, který v Bílém domě zastává funkci poradce. Věnovat by se měl mimo jiné otázkám Blízkého východu.

Tillerson vynechá schůzku NATO a zamíří do Ruska

Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson se nezúčastní schůzky šéfů diplomacií členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu plánované na počátek dubna. Místo toho se údajně zaměří na jednání s čínským prezidentem a následně zamíří do Moskvy. Za Tillersona by měl Spojené státy zastupovat jeho náměstek Tom Shannon.

To, že Tillerson dá přednost návštěvě Ruska před setkáním se spojenci z NATO, by někteří členové vojenské aliance mohli podle agentury Reuters vnímat tak, že USA pod Trumpovým vedením budou naslouchat spíše obavám Ruska než svých spojenců.

Odtrhnutí Skotska na pořadu dne

Ve skotském parlamentu začne dvoudenní debata o novém referendu o nezávislosti. První ministryně Nicola Sturgeonová usiluje o jeho vypsání kvůli chystanému vystoupení Británie z Evropské unie. Ve Skotsku se přitom v loňském referendu o takzvaném brexitu většina obyvatel této části Spojeného království vyslovila pro setrvání ve svazku evropských zemí.

Skotská národní strana Sturgeonové usiluje o nezávislost na zbytku Británie dlouhodobě. První referendum o odštěpení v roce 2014 ale vyhráli příznivci svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem. Po loňském plebiscitu o brexitu je však pozice skotských separatistů silnější. Nové hlasování by skotská první ministryně chtěla uspořádat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019, tedy zřejmě ještě před koncem jednání o odchodu Británie z EU.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.