Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Donald Trump oznámil, kam pojede na první zahraniční návštěvu, Severní Korea zase zkouší rakety a ministři zahraničí 68 zemí včetně Zaorálka se dnes setkají, aby řešili jak bojovat s Islámským státem. 

První zahraniční návštěva Donalda Trumpa bude do Bruselu

Americký prezident Donald Trump se zúčastní schůzky nejvyšších představitelů členských států NATO 25. května v Bruselu. S odvoláním na Trumpova mluvčího o tom dnes informovala agentura AP. Má tak jít o první zahraniční cestu nové hlavy Spojených států. Trump se těší na setkání se svými protějšky v Severoatlantické alianci, uvedl prezidentův mluvčí Sean Spicer. Trump chce podle něj „potvrdit silný americký závazek vůči NATO a diskutovat o otázkách důležitých pro alianci, zejména o sdílení odpovědnosti mezi spojenci a úloze NATO v boji proti terorismu".

KLDR zase provedla raketovou zkoušku, neúspěšně

Severní Korea dnes uskutečnila další raketovou zkoušku, která skončila neúspěchem. Raketa neznámého typu explodovala několik vteřin po startu. O testu informovala nejprve Jižní Korea, poté ho potvrdily Spojené státy, uvedly tiskové agentury. Další raketovou zkoušku KLDR provedla v době, kdy američtí a jihokorejští vojáci pořádají každoroční manévry, které Pchjongjang označuje za nácvik invaze.

Šéfové diplomacie se sejdou ve Washingtonu kvůli IS

 Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes pořádá setkání šéfů diplomacií států bojujících proti teroristům z organizace Islámský stát (IS), jejíž zničení patří k zásadním slibům prezidenta Donalda Trumpa. V době vrcholící ofenzivy proti IS v iráckém Mosulu se do Washingtonu sjedou ministři zahraničí 68 zemí, kteří budou řešit další postup boje proti skupině hlásící se k útokům po celém světě. Jednání se zúčastní i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.